Matúš Astrab sa na Island vybral v období, keď sa mu drvivá väčšina návštevníkov vyhýba. Aby v mrazivej tme premietal na holé kopce Islandu - slovenské lesy!
Vo chvíli, keď výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková ukončuje výstavu v Kunsthalle v Bratislave, rozbieha druhú na opačnom konci sveta - v Kostarike.
Lanovka v Nitre môže prilákať masy, ale s rizikom, že zaplatí daň ako Demänovská dolina. Alebo môže Pyramída zažiariť ako inšpirácia v prírodnom turizme.
Vzbĺkne celý tatranský hrebeň. Valasi neprinášajú Slovensku len to slovenské - bryndzu, fujaru, valašku. Prinášajú oheň. Ale limba v Tichej doline prežije.
Spod Vihorlatu žmurká vlastne viac morských ôk. Dávni ľudia verili, že to na nich hľadí skryté more, vyvrhuje chápadlá príšer. Pravda pošteklí strach ešte viac.
Tvrdenie v titulku vychádza z poslednej správy Stav európskych lesov 2020 - State of Europe’s Forest 2020. Je pravdivé?
Ako vyzerali miesta na Zemi pred takmer štyrmi dekádami? Google Earth na satelitných snímkach ukazuje, ako sa menili mestá a ako ubúdalo z pralesov.
Európa je kontinentom, na ktorom sa zachovalo najmenej pralesov. Iba pred necelým mesiacom vyšla prvá mapa, ktorá všetky známe európske pralesy zachytáva.
Dvestoročné buky a ešte staršie jedle. Niektoré majú obvod, ktorý sotva zmerajú štyria dospelí ľudia, keď sa pochytajú za ruky a kopírujú mohutný kmeň. A rastú do oblakov.
MARTIN KRNO: Cez Slovensko síce nepreteká Amazonka, ale aj tak tu evidujeme 123 pralesov. Ten počet znie pekne, no ide iba o niekoľko promile z celkovej plochy lesov, ktoré zaberajú 40 percent územia republiky.
Situácia v slovenskej časti chránených Karpatských bukových pralesov naberá na obrátkach.
Starostlivosť o slovenskú časť lokality Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka, ktorá je súčasťou zoznamu UNESCO, nie je ideálna.
Slovensko nevie zabezpečiť dostatočnú ochranu Karpatských bukových pralesov a starých bukových lesov Nemecka.
Ekologická organizácia Greenpeace obvinila poprednú britskú bankovú spoločnosť HSBC, že pomohla sprostredkovať pôžičky v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
Rumunsko ukrýva poslednú rozsiahlu človekom nedotknutú divočinu, ale za posledných 10 rokov sa množstvo pralesov preriedilo. Na dôvody sme sa pýtali ochranárky Eriky Stanciu.