Preferencie strany AfD sa vyšplhali na 19 percent, takže spolu s SPD obsadila druhé miesto hneď za kresťanskými demokratmi. Je to jej najlepší výsledok v histórii.
MICHAL HORSKÝ: Dočkáme sa spravodlivosti? Polícia reinkarnovala vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého - ôsmi podozriví sú už v rukách polície. Prečo sme svedkami nárastu pravicového extrémizmu?
IGOR DANIŠ: Ak v Európe nevyklíčia nové inšpiratívne idey, nebezpečných polobláznov typu Ríšskych občanov bude iba pribúdať.
Dôležitú úlohu pri šírení naratívov pravicových extrémistických subjektov a mobilizácii ich sympatizantov zohrával online priestor.
K zatknutiu muža mali tiež dopomôcť informácie od americkej FBI.
Jeden z členov označil britského princa Harryho po sobáši s Meghan Markleovou za "zradcu rasy".
ANDREJ MATIŠÁK: Na svete je ďalší pamflet plný nenávisti, paranoje a blúznenia o čistej rase. Stojí za ním Nemec Tobias R., ktorý v mesta Hanau zastrelil 10 ľudí.
Zhruba dve desiatky takýchto prípadov sa pritom vyšetrujú i v najelitnejšej jednotke Bundeswehru: v špeciálnom komande KSK (Kommando Spezialkräfte).
KARIN ROGALSKA: V súvislosti s masakrom v Halle vychádzajú na svetlo šokujúce čísla ohľadom nepripravenosti nemeckého štátu na boj s politický motivovaním násilím.
KARIN ROGALSKÁ: Druhého júna v mestečku Wolfhagen v severnom Hessensku zastrelili komunálneho politika Waltera Lübckeho.
Vyzeralo to ako poprava. Politika nemeckej CDU Waltera Lübckeho zavraždili začiatkom júna strelou do hlavy.
MARTIN MAKARA: Optimizmus a viera v pokrok sú v období všeobecnej skepsy tým, čo by sme si od medzivojnovej ľavice mali prisvojiť najnáhlivejšie.
Spolkový úrad na ochranu ústavy zvýši počet svojich agentov, ktorí sa zaoberajú hrozbami v tejto oblasti o 50%.
V prípade dokázania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 4 až 8 rokov.
PETER JAVŮREK: Väzenský dozorca, čo sa priznal, že to kvôli nemu uniklo znenie zatykača na páchateľov útoku v Chemnitzi, prispel k nepokojom v Sasku týchto dní.
V oblasti boja proti extrémizmu SIS vlani venovala spravodajskú pozornosť hlavným predstaviteľom pravicovej extrémistickej scény.
Pri útokoch zranili 33 osôb. Pri niektorých útokoch na mešity použili prasaciu krv.
Za väčšinou útokov stoja pravicoví radikáli.
Hanif Qadir ako rodený Brit už nezažil chudobné pomery rodičov, v 90. rokoch sám úspešne podnikal. Napriek tomu v roku 2002 prekročil hranice do Afganistanu ako bojovník Al-Kajdá.
Dvanásť osôb zadržala polícia v centre Londýna po tom, čo sa členovia krajne pravicových skupín stretli s antifašistami.