Viacerí členovia kritizovali napríklad postoj EK k reforme súdnej mapy.
Viac než sedem z desiatich občanov Európskej únie súhlasí s tým, že EÚ zohráva dôležitú úlohu pri podpore dodržiavania zásad právneho štátu v ich krajine.
VLADIMÍR ŠUCHA: Právny štát je jednou zo základných hodnôt EÚ. Chráni občanov a vytvára podmienky pre dobre fungujúci jednotný trh, pomáha zvyšovať hospodársky rast a sociálny blahobyt.
EK diskutuje s vládou o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia napriek žiadosti komisie presadila v zrýchlenom režime.
Zmeny v trestných kódexoch nás rozdeľujú viac, ako sme očakávali. Napriek tomu nachádzame mnohé zhody medzi tábormi. Nie je namieste prehodnotiť návrhy? Zapojte sa do pokračovania diskusie!
RADOVAN GEIST: Európskej prokuratúre môže byť Fico ukradnutý. Jej úlohou je chrániť finančné záujmy EÚ – vyšetrovať podvody a korupciu týkajúcu sa európskych peňazí.
Koaličná legislatívna smršť vyháňa ľudí do ulíc. Je podľa vás namieste biť na poplach alebo sa to príliš dramatizuje? Sme uzrozumení so všetkými dôsledkami zmien? Zapojte sa do diskusie!
IGOR DANIŠ: Takmer totožné argumenty, ktoré dnes používajú opoziční poslanci i aktivisti proti novele Trestného zákona, pred rokom schvaľovali.
Poslanci novoopozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) hlasovanie bojkotovali a zhromaždili sa v budovách verejnoprávnej televízie TVP.
Roberta Fica dobehla dvojtvárna politika. Je z odporu voči rušeniu špeciálnej prokuratúry nervózny?
Predseda vlády reagoval na rozpravu, ktorá bola zameraná na návrhy zmien v trestnom zákone, ktoré nedávno predložila vláda SR.
„Viktor Orbán si dlho robil, čo chcel. Robert Fico je oproti nemu v nevýhode,“ vravi holandská europoslankyňa Sophie in ’t Veldová.
Uviedol, že na čele prokuratúry SR stojí generálny prokurátor a nie predsedníčka EK.
Účelom opatrenia by mali byť úspešnejšie výsledky vyšetrovacích orgánov v prípadoch korupcie vysoko postavených osôb.
Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.
S podpredsedníčkou eurokomisie Věrou Jourovou o postavení LBGTI+ menšiny, o údajom rozvrate právneho štátu na Slovensku, ale aj o (ne)demokracii v Maďarsku.
Mieru akou je Slovensko postihnuté nenávisťou a netolerantnosťou prirovnáva podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová k horúčke.
Poslanec Lukáš Kyselica pripomenul, že Európska komisia navrhuje oklieštiť právomoci generálneho prokurátora pri paragrafe 363.
Odporúčania exekutívy EÚ sú súčasťou v poradí už tretej výročnej správy o právnom štáte, ktorá obsahuje prehľad trendov v EÚ ako celku a 27 kapitol o jednotlivých členských krajinách.
Eurokomisár pre Didier Reynders sa na Slovensku stretol s predstaviteľmi vlády aj opozície.