Vyše dvetisíc poľnohospodárskych podnikov muselo v týchto dňoch podpísať zvýšenie cien nájomného za pozemky.
Aj mladí farmári si môžu od Slovenského pozemkového fondu prenajať pôdu. Ako na to?
Slovenský pozemkový fond pri nájme pozemkov postupuje najmä podľa ôsmich právnych predpisov. Ktoré sú to? A ako by mala vyzerať žiadosť o prenájom pozemku?
Podľa ktorých právnych predpisov postupuje Slovenský pozemkový fond? Ako má vyzerať žiadosť o prenájom pozemku?
Kedy môže byť aj pôda v podnájme? Aké vzťahy platia medzi nájomcom a prenajímateľom?
Máte prenajatú pôdu, ktorú by ste chceli prenajať ďalej? Môžete tak urobiť, ale spájajú sa s tým viaceré kroky, rozpísané v tomto článku.
Čo musí obsahovať nájomná zmluva? Čo v nej možno dohodnúť? Čo ak je výška nájomného nižšia ako dve eurá?
Pre prenájom poľnohospodárskych pozemkov platia určité pravidlá. V prípade lesných pozemkov sa ale pravidlá líšia a od júla 2019 platí nová právna úprava.
V tomto článku sa dozviete, ktorý zákon upravuje nájom poľnohospodárskych pozemkov, čo by mala nájomná zmluva obsahovať, ako ju ukončiť a aké sú dĺžky nájmu.
V spolupráci s okresnými úradmi zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva priemerné výšky nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy.
Prednostné právo na nájom pozemkov nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem okrem doterajšieho nájomcu aj mladý poľnohospodár.
Ak nie je dohodnuté inak, nájomné z pozemkov prenajatých na poľnohospodárske účely sa platí ročne pozadu k 1. októbru kalendárneho roka.
Nájomná zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely sa spravuje ustanoveniami Občianskeho zákonníka o nájomnej zmluve, ak tento zákon neustanovuje inak.