Živnostníci si môžu vo forme paušálnych výdavkov odpočítať 60 percent z hrubých príjmov. Zostane im tak 40 percent z príjmov.
Trávia slovenskí seniori svoju penziu plnohodnotne? Ak sú zdraví a s dostatkom peňazí na účte, majú na to všetky predpoklady.
Slovákov čaká tento rok najrýchlejší rast platov od vypuknutia krízy. Národná banka Slovenska počíta s priemerným zvyšovaním miezd o 4,2 percenta.
Ak sa chce nová vláda držať svojho rozpočtového cieľa znižovať deficit verejných financií a rozdeliť financie na svoje priority, bude musieť prijímať ďalšie opatrenia na zvyšovanie príjmov.
TOMÁŠ PROFANT: Ako každá hospodárska kríza aj tá súčasná si vypýtala svoju daň v podobe klesajúcich daňových príjmov.
Samosprávy sú zriaďovateľmi verejných základných a materských škôl, základných umeleckých škôl, jazykových škôl aj centier voľného času. Správu jaslí im zákon neprikazuje.
PETER JAVŮREK: Jedno je isté. Všetky diery a vychytávky v zákonoch nezaplátal a nezapláta žiaden parlament na svete.
ĽUBOŠ PAVELKA: Občania Českej republiky, ktorí majú oficiálne nízke príjmy, no žijú preukázateľne v luxuse, sa od roku 2016 stanú predmetom sústredenej pozornosti daňových úradov.
MARTIN KOVÁČIK: Rozpočet na rok 2015 môže byť po rokoch šetrenia posunom k lepšiemu. Zároveň v ňom však stále chýba množstvo vecí.
PETER JAVŮREK: Odborníci sa možno sporia o to, ako správne merať a detailne interpretovať nárast príjmovej nerovnosti prakticky na celom svete v posledných troch či štyroch dekádach.
Štatistický úrad minulý týždeň zverejnil časť údajov z prieskumu EU SILC za rok 2013. Týkali sa príjmovej chudoby a mediánového príjmu, od ktorého sa hranica chudoby odvodzuje.
ĽUBOŠ PAVELKA: Priemerný občan Slovenska pracuje príliš veľa, zarába dosť málo a žije pomerne krátko. K takému hodnoteniu prišla Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
PETER JAVŮREK: Keď sa kniha francúzskeho ekonóma Thomasa Pikettyho Kapitál v 21. storočí vyšplhala na čelo rebríčkov bestsellerov, objavili sa hlasy, pripomínajúce, že Piketty vlastne nehovorí nič nové. Iste.
Príjmová a majetková nerovnosť medzi najbohatšími a najchudobnejšími Slovákmi sa zvyšuje. Zvýšenie daní z príjmov pre bohatých ľudí a firmy tento trend nezastavilo.
Príjmová nerovnosť vo svete sa namiesto zmenšovania rýchlo prehlbuje. Aktuálne 1 867 dolárových miliardárov spolu vlastní majetok za 6,9 bilióna dolárov.
Prečo sa nedarí vo svete naštartovať hospodársky rast a zvyšovať životnú úroveň ľudí? Medzinárodný menový fond tvrdí, že brzdou je príjmová nerovnosť medzi ľuďmi, ktorá sa prehĺbila.
Príjmová nerovnosť môže viesť k pomalšiemu rastu, prerozdelenie príjmov ekonomiku nepoškodzuje, tvrdí štúdia MMF.
Vo futbalovej Lige majstrov by mal marketingový partner zabezpečiť ročne minimálne 1,34 miliardy eur.
ZUZANA KUSÁ: Európskej iniciatíve za nepodmienený základný príjem už zostáva menej ako 150 dní a vyhliadky na milión podporovateľov sú čoraz utopickejšie.
Príjmová nerovnosť na Slovensku za posledných dvadsať rokov výrazne narástla. Rozdiely v platoch robí aj vzdelanie.