Sociálna poisťovňa upozorňuje poberateľov príspevku na opatrovanie, že sa môžu stať poistencom štátu na účely dôchodkového poistenia len vtedy, ak zároveň nepracujú.
Aký je rozdiel medzi vyplácaním príspevku na opatrovanie a na asistenciu? Aké sú súčasné sumy príspevku na opatrovanie? Čo ešte potrebujete vedieť?
Viacero zmien pre ľudí s hendikepom pripravuje rezort práce. Chce napríklad otvoriť diskusiu o nastavení príspevkov, ktoré títo ľudia poberajú. Nechce však rušiť ani znižovať príspevok na osobnú asistenciu.
Nájdete ju na internete a môžete si orientačne vypočítať výšku opatrovateľského príspevku v závislosti od vášho veku, príjmu a iných faktorov.
Všetko, čo potrebujete vedieť, ak sa chcete postarať o svojho blízkeho, ktorý je odkázaný na pomoc iných. Pozor, v poskytovaní príspevku nastala zmena.
Takmer 37-tisíc opatrovateľov v produktívnom veku a viac ako 23-tisíc penzistov dostane viac peňazí: Vláda schválila vyššie sumy príspevkov na opatrovanie.
Vyše 60-tisíc opatrovateľov by od júla malo dostať viac peňazí. Vláda schválila nariadenie, ktorým sa ustanovuje výška peňažného príspevku na opatrovanie.
Ľudia, ktorí sa starajú o svojich zdravotne postihnutých príbuzných a osobní asistenti mali od júla dostať viac peňazí. Tešili sa ale zbytočne.
Schválený rozpočet na tento rok totiž s jeho rastom nepočítal.
Príspevok však dostane iba vtedy, ak ťažko zdravotne postihnutý nemá priznanú opatrovateľskú službu alebo asistenta ŤZP.
Po dávkach ošetrovné a nemocenské dostali v parlamente zelenú aj ďalšie opatrenia pre zamestnancov, rodiny, nezamestnaných aj ZŤP v čase pandémie koronavírusu.
Zákonom, ktorý nadobudol účinnosť 27. 3. 2020, sa počas trvania mimoriadnej situácie upravuje aj zákon č. 447/2008 o peňažných príspevkoch v týchto oblastiach:
Parlament schválil kvôli pandémii viacero noviel zákonov. Týkajú sa peňažného príspevku na opatrovanie, na osobnú asistenciu aj príspevku na prepravu.
Existujú rôzne príspevky na kompenzáciu, majú rôzne účely a rôzne sumy. Aké sú ich pravidlá?
Kto môže byť poistencom štátu? Ako sa ním stane? Je možné poberať tento príspevok a zároveň pracovať?
Európa, a teda aj Slovensko, starne. Fakt, o ktorom vie väčšina z nás. Menej ľudí si ale uvedomuje, že tým pribudnú ľudia odkázaní na pomoc druhých.
O príspevok na opatrovanie môže požiadať člen rodiny, ktorý chce opatrovať príbuzného s ŤZP. Tento však nesmie mať priznanú opatrovateľskú službu.
Ako dôchodca môžete požiadať štát o príspevky na kompenzáciu. Ak pracujete, máte nárok aj na príspevok na rekreáciu a lacnejšie rekondičné pobyty.
Na webovej stránke ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny si môžu ľudia, uvažujúci o opatrovaní blízkeho, vypočítať orientačnú výšku príspevku na opatrovanie.
O peňažný príspevok na opatrovanie môže požiadať člen rodiny, ktorý chce opatrovať príbuzného s ťažkým zdravotným postihnutím na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.