Čo teda bude s kúpeľmi našimi? Táto otázka zaznela pred 30 rokmi. Dnes už sotva zistíme, kto ju vtedy položil, dosť na tom, že odštartovala privatizáciu rodinného striebra Slovenska.
ANTON MARCINČIN: Podľa starej legendy existuje na ministerstve financií dokument, na ktorom sú uvedené možnosti zvyšovania príjmov štátneho rozpočtu. A každý nový minister z neho postupne odškrtával...
BRANISLAV POTANČOK: Predvolebná kampaň sa pomaly rozbieha. V sobotných dialógoch sa k nej pripojil aj dočasný premiér Ľudovít Ódor a redaktorka RTVS Marta Jančkárová.
PETER TAKÁČ: K čomu sa môžu hlásiť Slováci tri dekády po vzniku samostatného štátu? Od počiatku jeho existencie ho sprevádzalo rozpredávanie majetku a obmedzovanie slobôd.
Podrobnosti z vyšetrovania údajnej zločineckej skupiny okolo Jaroslava Haščáka ani samotné skutky nie sú známe. Viac svetla do prípadu môže zatiaľ priniesť spis Gorila.
IGOR DANIŠ: V júni 1992 prebehli osudové voľby, ktoré viedli k rozdeleniu Česko-Slovenska. My si samostatnosť nevážime. Hazardujeme s vlastnou krajinou.
Ak bude podľa AZZZ rozhodujúci vlastník energetického podniku sedieť napríklad v Budapešti, neverí, že v krízovej situácii bude prioritne riešiť problémy dedinky na Považí či Liptove alebo priemyselný podnik na Horehroní či Orave.
IVAN HOFFMAN: S víťazstvom pravicových, respektíve liberálnych „realistov“, sa zvyčajne roztvárajú nožnice medzi bohatými a chudobnými.
IGOR DANIŠ: Otázka je, prečo sa najmä po vzniku Slovenska neusilovala vláda o vstup podobného strategického partnera ako bol VW. Pozitíva boli jasné už vtedy.
ALENA KREMPASKÁ: Vraj odišiel „najväčší Čech“, jeho smrť „ovplyvní celé Česko“. V iných časoch by sa asi hovorilo o Tomášovi G. Masarykovi, hrdinom dneška je miliardár.
Korupcia, klientelizmus, mafia. Ich rozšírenie na Slovensku si spájame s predchádzajúcou vládou, všetko sa však začalo skôr. Konkrétne pred 30 rokmi.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Podfinancovanie železničnej dopravy môže nahrávať projektu Privatizácia 3.0. Pod zámienkou neefektívnosti sa v ňom navrhuje privatizovať všetko, čo sa ešte nesprivatizovalo.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Súčasná vládna koalícia prišla k moci preto, lebo voličom sľúbila odstrániť v krajine korupciu. Toto je veľmi dobrá myšlienka, má však niekoľko svojich ale.
IGOR DANIŠ: Podá Sulík demisiu? Odvolá ho premiér? Rozpadne sa koalícia? Neistota ako vyšitá. V čase pandémie a núdzového stavu.
Inštitút argumentuje, že hoci dve historické vlny privatizácie na Slovensku nesú so sebou stigmu káuz a podvodov, s odstupom času je ekonomika krajiny vďaka nim na tom lepšie, ako bez nich.
BORIS ZALA: Čím viac rastie nespokojnosť medzi obyvateľstvom, tým viac sa hľadajú vinníci dnešného stavu. Najjednoduchšiu odpoveď núka už do nemoty omieľaná mantra, že sú to komunisti.
Podľa Greenpeace by zákon legitimizoval snahu "zločincov" získať pôdu v dažďovom pralese, ktorá v súčasnosti patrí štátu. To ohrozí stabilitu miestnych ekosystémov a môže viesť k ich zničeniu.
Matečná varuje, že štátnemu závodisku v Petržalke hrozí privatizácia.
Niektoré politické strany by chceli vrátiť podniky naspäť do rúk štátu.
MARTIN KRNO: Lunterovský manažment zlyhal, na čin sa podujali primátori a starostovia z dotknutých okresov. So SAD-kou sa dohodli. Do soboty. Čo bude potom, nik netuší.