IGOR DANIŠ: Igor Matovič sľub splnil, Boris Kollár slovo nedodržal. Keby tak urobil Richard Sulík, už by bol oheň na streche.
Českého premiéra má prijať Heger i Čaputová.
IGOR DANIŠ: Lekárov a sestry priláka rýchlo, najmä do krízových regiónov, jedine poriadne zvýšenie platov a finančné a sociálne istoty.
IGOR DANIŠ: Je ťažko pochopiteľné, prečo vláda predkladala programové vyhlásenie v hodine dvanástej. Opäť to ukazuje na „profesionalitu“ tejto koalície.
Schválené Programové vyhlásenie vlády je podľa šéfa Smeru neaktuálne.
Za programové vyhlásenie vlády, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 89 členov snemovne zo 144 prítomných.
K 23. hodine, keď rokovanie do utorkového doobedia prerušili, vystúpilo takmer 40 rečníkov.
Na schôdzi majú poslanci Národnej rady hlasovať o dôvere vláde Eduarda Hegera.
Dôležitejším dokumentom je však dnes podľa premiéra plán obnovy. Podľa neho ide o dokument, aký Slovensko nikdy nemalo.
Odídenec z koaličnej strany Za ľudí Miroslav Kollár nepodporí programové vyhlásenie vlády. Namieta jeho neskoré zverejnenie aj to, že nereflektuje na skúsenosti z boja s pandémiou.
Možno je programové vyhlásenie viac otázkou interpretácie, podobne ako pri starých náboženských textoch, ktoré o to lepšie znejú, o čo viac sa kvôli nim ľudia vadia.
Programové vyhlásenie vlády následne predloží premiér Heger na rokovanie Národnej rady a požiada parlament o dôveru.
Na margo úpravy kolúznej väzby šéf Sme rodina nepriamo priznal, že je ochotný porušiť aj koaličnú zmluvu.
Vláda by sa podľa liberálov mala vo vládnom programe zaviazať k zavedeniu ústavného zákona.
Kollár tvrdí, že by to bol zlý signál, keby programové vyhlásenie len skopírovali. Naď nechce dopĺňať nové veci. Remišová bude navrhovať viaceré aktualizácie.
Richard Sulík ešte pred pár dňami tvrdil, že je dobré také, aké je.
MICHAL KALIŇÁK: Prijatie programového vyhlásenia vlády bolo v mnohom mimoriadne pozitívnym signálom, akým spôsobom chce nový kabinet rozhodovať. S odstupom času a s prihliadnutím na konkrétne situácie je však na mieste znepokojenie. Aj táto vláda sa uchýlila k tomu, čo kritizovala u predchodcov, a to je riešenie niektorých zásadných problémov prostredníctvom poslaneckých návrhov.
Pri každom zásahu do základných práv a slobôd bude potrebné pristupovať veľmi opatrne, varuje Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Rovná daň z príjmu a rovná DPH mala antijánošíkovskú funkciu: prerozdeľovať daňovú ťarchu z bohatých na chudobných. Naozaj je to zámer novej vlády?
Zástupcovia podnikateľov tiež upozornili na nejasnú definíciu zvyšovania podielu nepriamych, majetkových a environmentálnych daní.