JOSEPH STIGLITZ: Posolstvo pre demokratov: zanechajte neoliberalizmus a vráťte sa k progresívnym koreňom v prezidentských funkciách F. D. Roosevelta a L. B. Johnsona.
SLAVOJ ŽIŽEK: Médiá ohlasujú použitie západných zbraní proti Rusku ako senzačné správy a zaslepení ľavičiari považujú „nadmernú“ obranu Ukrajiny za eskaláciu. O hrozbe, či vôbec prežijeme, sa však sotva hovorí.
TODD G. BUCHHOLZ: Čínski cisári zvykli preberať moc s „mandátom nebies“, no prezident USA Donald Trump má niečo lepšie: republikánsku kontrolu nad Senátom aj Snemovňou reprezentantov.
GERNOT WAGNER: Akýkoľvek pokus Trumpa postaviť sa do cesty prechodu k elektromobilom musí zákonite zlyhať. Čo neznamená, že stále nemôže narobiť veľa škody, najmä pokiaľ ide o konkurencieschopnosť USA.
JAMES K. GALBRAITH: Americká vláda musí od základov prehodnotiť národnú bezpečnosť a uznať príchod multipolárneho sveta – kde je vzájomná bezpečnosť lepšia ako žiadna.
MICHELE GELFANDOVÁ: Pre Američanov, ktorí majú pocit, že sa svet rozpadá, je Trumpov sľub návratu k pevnému spoločenskému poriadku očividne príťažlivý. Ale napriek príťažlivosti sľubov sa za nimi skrýva nebezpečenstvo.
ROBERT Z. LAWRENCE: Vo finále prezidentských volieb v USA Donald Trump a Kamala Harrisová ponúkajú plány na vytvorenie pracovných miest pre strednú triedu či pre ľudí bez vysokoškolského vzdelania. Čo chcú? Oživiť výrobu v spracovateľskom priemysle.
REED GALEN: V úvode svojej novej knihy Nexus: Stručná história informačných sietí od doby kamennej po umelú inteligenciu autor Yuval Noah Harari píše: „Nemali by sme predpokladať, že dezinformačné stránky sú odsúdené na neúspech.“
EDOARDO CAMPANELLA: „Kríza demokracie“ v západných krajinách sa vo všeobecnosti pripisuje rastúcej nerovnosti, vyprázdneniu zmyslu strednej triedy a politike masovej migrácie.
YI FUXIAN: Čínska vláda schválila plány na zvýšenie povinného veku odchodu do dôchodku zo 60 rokov na 63 pre mužov, z 55 rokov na 58 pre ženy v úradoch a z 50 rokov na 55 pre manuálne pracujúce.
Od vrcholu v roku 2022 do septembra 2023 vzrástli priemerné ceny potravín v krajinách s nízkymi príjmami o 30 %. Ľudia v týchto krajinách pritom míňajú 30 – 60 % svojho disponibilného príjmu na potraviny.
ANGELA HUYUE ZHANG: Čínske vedenie sa obáva, že rast poháňaný spotrebou by mohol pripraviť pôdu pre sociálny štát nekorešpondujúci s jeho dlhodobou víziou Číny.
SLAVOJ ŽIŽEK: Pochopenie Putinovho triku je v blízkej budúcnosti dôležité, pretože jeho kombinácia propagandistických stratégií prakticky znemožňuje racionálne mierové rokovania.
SLAVOJ ŽIŽEK: Keď hľadáme politika, ktorý najlepšie reprezentuje najhoršie tendencie našej brutálnej doby, spomenieme si na Yahyu Sinwara, Benjamina Netanjahua, Kim Čong-una alebo Vladimira Putina.
PROJECT SYNDICATE: Trump a Harrisová súperia o to, kto bude voči Číne znieť čo najtvrdšie. Čínski politici si nerobia ilúzie, že by sa problémový vzťah s USA v blízkej budúcnosti zázračne zlepšil.
IAN BREMMER: Ako sa blížia voľby, Harrisovej potenciál formovať globálne záležitosti na ďalšie štyri alebo osem rokov sa dostáva do ostrejšieho záujmu.
PETER SINGER, MARTIN SKLADANY: Súčasné masové protesty stratili vážnosť, pretože sociálne médiá ich organizáciu výrazne uľahčili.
SHANG-JIN WEI: Pokračovanie Bidenovej politiky by v skutočnosti viedlo k úpadku USA ako obchodnej krajiny, len nie tak rýchlo ako pri Trumpových clách.
PROJECT SYNDICATE: Umelecká krása, podobne ako prírodné zdroje, by mala byť požehnaním. Ale bez správneho manažmentu a ambicióznej stratégie môže krása zabíjať.
PROJECT SYNDICATE: Oceány sú najväčšími spojencami ľudstva v boji proti klimatickým zmenám. Nemôžeme si dovoliť manipulovať s týmito životne dôležitými a zložitými ekosystémami.