IGOR DANIŠ: PS sa tak môže podariť to, čo dokázal zatiaľ iba Macron. Dokázal skĺbiť pravicu a ľavicu do jedného progresívneho celku, nadchnúť voličov a totálne rozleptať tradičné strany.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Progresívne Slovensko v minulom volebnom období často kritizovalo OĽaNO a osobitne Igora Matoviča za spôsob vedenia jeho politiky. No po tom, ako sa dostalo do parlamentných lavíc, si osvojilo jeho rétoriku o návrate mafie, aj isté hŕŕ pokusy.
OLIVER BAKOŠ: Voliči, unavení podrobnosťami zo sexuálneho života celebrít a známych politických osobností, sa prostredníctvom matematiky radostne presunú do rajsky nedotknutej ideovej oblasti.
Slovenskom koluje niekoľko petícii. Jedna napríklad žiada zrušenie strany Progresívne Slovensko.
OLIVER BAKOŠ: Ódor pravdepodobné plánované zápecníctvo rýchlo vymenil za činorodú aktivitu v radoch hnutia Progresívne Slovensko.
Keby nebolo vládnej snahy zrušiť ÚŠP a novelizovať Trestný zákon, trojica PS, KDH a SaS by spolu dnes nezdieľala pódiá.
IGOR DANIŠ: Má ktorákoľvek vláda právo pretlačiť kontroverzné opatrenia silou len preto, že má väčšinu v parlamente čo len o jeden hlas?
Z "alternatívneho média" sa razom stala fanúšikovská stránka. TV Slovan zmenila názov, otvorene podporuje ministerku a poslanca za SNS.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Nie je to vládna koalícia, kto by niečím prekvapoval. To, čo je nekonzistentné, je správanie opozície.
IGOR DANIŠ: Najtragickejšie je, že opoziční politici nie sú vôbec originálni a iba napodobňujú Smer a Hlas. Je to smutný obraz opozície, ako aj celej politickej scény.
Ak nová koalícia dodrží zvyklosti, líder progresívcov Šimečka sa bude uchádzať o post podpredsedu parlamentu.
OLIVER BAKOŠ: Najhlbšie do zložitej situácie nahliadal Igor Matovič, ktorý to bez ostychu vyjadroval v novokresťanskom žargóne prudko dospievajúcich „novokrstencov“ z OĽaNO.
Denník Pravda sa spýtal rovnaké otázky predsedov troch preferenčne najsilnejších strán. Práve jeden z nich bude niesť zodpovednosť za zostavenie novej vlády.
BORIS ZALA: Hovorí sa, že sme „polarizovaná“ spoločnosť. Skôr by som povedal, že sme rozdrobení na mnoho skupín s názormi, ktoré sa vzájomne vylučujú. A strany to využívajú, ba rozdiely ešte vedome prehlbujú.
Predseda PS pripustil, že všetky opatrenia sa možno nepodarí počas nasledujúcich štyroch rokov uviesť do života.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Ak Richard Sulík pokladá Progresívne Slovensko za svojho prirodzeného partnera, tak predseda PS Michal Šimečka bol ešte ústretovejší.
MARIÁN REPA: Hlas sa dlho vymedzoval voči Smeru. Pokiaľ kraľoval prieskumom, mohol si to dovoliť. Lenže na jar sa situácia zmenila a na vrchole ho vystriedal Smer. Hlas, celkom prirodzene, začal otáčať.
Predseda PS pripomína, že Fico sa síce vyhýba diskusnému duelu s ním, na tlačových besedách však neustále hnutie napáda.
Deväť politických strán a hnutí, ktoré by sa podľa posledných prieskumov mali dostať do parlamentu, vlani získalo príjmy v celkovej hodnote 13 miliónov eur.
IGOR DANIŠ: Je pre sklamaných voličov SaS reálnou alternatívou PS? Alebo ich progresívci prilákali iba svojou doterajšou „nevinnosťou“? Teda tým, že zatiaľ nestihli nič pokaziť.