Do rakúsko-uhorskej armády bolo mobilizovaných viac ako 400 000 vojakov z územia dnešného Slovenska, pričom vyše 70 000 z nich v tejto vojne zahynulo.
V relácii Vladimira Solovjova na hlavnom kanáli ruskej štátnej televízie sa opäť perlilo a konštruoval sa svet podľa vízií pozvaných hostí.
TOMÁŠ STRÁŽAY: Termín „uhorské voľby“ sa stal synonymom pre volebnú korupciu, pričom samotné Uhorsko sa stalo príkladom zlyhávajúceho štátu.
Naši južní susedia podľahli falošnej správe.
Ktoré dieťa dnes nesmúti za prázdninami a teší sa na návrat do školy? V minulosti bolo takýchto žiakov podstatne menej.
ĽUBOŠ PAVELKA: Sté výročie československej koruny, ktorá po vzniku republiky nahradila inflačnú rakúsko-uhorskú menu, si Česko pripomenulo s patričnou hrdosťou.
Prapríčina súčasných problémov s pôdou je v roku 1817, kedy rakúsko-uhorský cisár František I. vydal Dekrét o stabilnom katastri.
Slovensky zmýšľajúci obyvatelia starého Prešporka nežili za monarchie v ľahkých pomeroch.
Keď poručíka Jozefa Kissa 27. mája 1918 pochovávali v juhotirolskom Pergine, naraz sa nad smútočným sprievodom objavili nepriateľské lietadlá.
Nespokojnosť vojakov s dlhotrvajúcou vojnou a neochota ďalej bojovať boli koncom prvej svetovej vojny príčinou mnohých vzbúr v rakúsko-uhorskej armáde.
To bol jeden z posledných klincov do rakvy Rakúsko-Uhorska. Pred 100 rokmi vyhlásil Washington vojnu cisárskej Viedni.
V júni roku 1867 žilo mesto Budín korunováciou rakúskeho cisára Františka Jozefa I. za uhorského kráľa. Samotného cisára sužovalo iné trápenie. Jeho brata, mexického cisára Maximiliána I., čakal súdny proces.
DANIEL ŠMIHULA: Neuvažujeme o tom, ako Slováci a ďalšie národnosti, obývajúce teritórium našej súčasnej krajiny, vplývali na politiku Uhorska i celej monarchie.
Aj keď v časoch absolutizmu nikto nepoznal pojmy ako reklama či PR, Mária Terézia, od ktorej narodenia uplynulo 300 rokov, sa medzi ľuďmi tešila skvelej povesti.
Dve vlády, dva parlamenty a jeden panovník. Cisárstvo i kráľovstvo zároveň. Pred 150 rokmi sa na politickej mape Európy začal ukazovať nový štát: Rakúsko-Uhorsko.
Štát, ktorý by vznikol na troskách Rakúsko-Uhorska, koncipoval Tomáš G. Masaryk spočiatku ako konštitučnú monarchiu.
RICHARD FILČÁK: Keď sa rúcalo rakúsko-uhorské impérium, bolo jedným z viedenských plánov umožniť čiastočnú emancipáciu odbojných národov.
Kedysi bol 28. október štátny sviatok, teraz už len pamätný deň v kalendári: Deň vzniku samostatného československého štátu. S týmto historickým dátumom je však menší problém.
Presne pred sto rokmi, 28. júla 1914, vyhlásilo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku. Obyvateľom monarchie, teda aj Slovenska, to bolo oznámené cisárskym manifestom Mojim národom.
Dobroty zo starého Rakúsko-Uhorska pretrvávajú v jedálničku dodnes. Ak ich chcete pripraviť, je dosť možné, že budete potrebovať nasledovné.