IRIS KOPCSAYOVÁ: Parlament schválil konsolidáciu verejných zdrojov, takmer všetko zdražie a do toho prichádza správa, že nominálne mzdy rástli v treťom štvrťroku najpomalšie od začiatku roka 2021.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Opäť sa máme z čoho tešiť. Správy zo štatistického úradu vravia, že naše mzdy znovu rástli. Reálne mzdy stúpli vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach.
ĽUBOŠ PAVELKA: Potraviny a nealkoholické nápoje tvoria 24 % výdavkov domácností. Pred 10 rokmi to bolo 17 %. Čím je väčší podiel na výdavkoch predstavujú potraviny, tým je životná úroveň nižšia.
Slováci dnes zarábajú priemerne takmer o 10 % viac ako v rovnakom období minulého roka a rast našich miezd už začína pokrývať aj aktuálnu infláciu. Mzdy však nerastú pri všetkých povolaniach rovnako.
ĽUBOŠ PAVELKA: Prvý rok (2021) zmrazených platov nie je pritom taký tragický, ako bude rok 2022.
Zdravotníctvo zaznamenalo medziročný nárast priemernej hrubej mesačnej mzdy na úrovni 15 %.
Vývoj pracovného trhu môže do veľkej miery ovplyvniť výsledok februárových parlamentných volieb. Príchod medzinárodných inštitúcií môže priniesť príležitosti.
Rast miezd na Slovensku bol v roku 2019 opäť výrazný.
Spomalenie slovenskej ekonomiky sa premietne do poklesu rastu miezd na úroveň kopírujúcu infláciu.
MARIÁN REPA: Platy stúpajú, produktivita práce však menej, analytici preto bijú na poplach. V minulosti to však bolo naopak.
RÓBERT CHOVANCULIAK: Mzda je matkou všetkých ekonomických tém na Slovensku. Aspoň odkedy padla železná opona a môžeme sa ísť pozrieť do Rakúska či Nemecka.
Najnovšie septembrové štatistiky naznačujú stabilný vývoj zamestnanosti a miezd v ekonomike v treťom štvrťroku tohto roka.
"Slovensko pred desiatimi rokmi nemalo na výber a muselo prijať euro," myslí si Petr Dufek, analytik ČSOB Banky v Českej republike. Česku sa euro podľa neho neoplatí.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Začiatkom 80. rokov minulého storočia sa končí tzv. zlatý vek kapitalizmu. Práve od tohto obdobia sa začína datovať pokles mzdovej kvóty.
Aj Slovensko ťaží z prudkého rastu ekonomiky. Firmám stúpajú tržby, no chýbajú im zamestnanci, preto musia zvyšovať mzdy.
Platy na Slovensku sa dvíhajú a bohatne aj vrstva najlepšie zarábajúcich. V Nemecku prílev migrantov spôsobil, že sa rozšírila na nemecké pomery chudobná vrstva.
Najnovší sociálny balík môže byť podľa odhadov až v objeme 600 miliónov eur.
Robert Fico však meno neprezradil. Najviac sa spomína štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková.
MARIÁN REPA: Je smiešne, keď dnes podnikatelia plačú, že nevedia zohnať ľudí s dostatočnou kvalifikáciou, no v minulosti nehli prstom, aby tomu predišli.
Zrýchľovanie ekonomického rastu len v tomto roku prinesie do štátnej pokladnice navyše 150 miliónov eur.