Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSÚP) varuje dovolenkárov pred tým, aby si z exotiky nosili semienka, odrezky či sadenice rastlín.
Vedci objavili feromón "proti kanibalizmu", ktorý kobylkám bráni vzájomne sa požierať v hustom roji.
Saponíny sú prírodné organické zlúčeniny v rastlinách. Ocenia ich seniori, keďže pomáhajú so znižovaním hladiny cholesterolu, majú protizápalové a protirakovinové účinky...
Orgován pomôže pri nachladnutí, bolesti hrdla či hlavy. Seniorom uľaví vo forme obkladu pri reumatických bolestiach a dokonca aj pri migrenóznych stavoch.
Táto trváca rastlina môže dosiahnuť výšku až štyri metre. Jej fialové bobule sa nejedia, zato sa jedia listy, ktoré sú veľmi zdravé.
Kedysi bola hojne využívaná, ale postupne upadla do zabudnutia. Keď sa k nej vrátite, prospeje to vášmu zdraviu.
Pochádza z tropických a subtropických oblastí, preto sa jej darí v teplejších regiónoch. Vyhovuje jej väčšina pôd.
V našich končinách sa pomaly začína udomácňovať, aj keď sa obchodoch ešte neobjavuje bežne. Chutná listová zelenina - mangold.
Môžete ho pestovať ako nenáročnú okrasnú aj úžitkovú trvalku.
Pestujete citrónovník? Citróny po zime nebudú, ak teplomilným citrónovníkom nedoprajete priaznivé podmienky na prežitie studených mesiacov. Nestačí pritom iba včas na jeseň presunúť kvetináč z balkóna alebo terasy dnu.
Ak ste si kúpili rastlinu, presadili ju do nového kvetináča a pravidelne ju zalievate, to ešte nezaručuje, že nie je hladná. Viete, čím to je a ako rastline pomôcť?
Jeho prítomnosť zbadáme väčšinou až vtedy, keď je už neskoro. Ako účinne zasiahnuť proti roztočcovi v záhrade?
Používali ho pre dobrý rast vlasov, zaháňala zimnicu aj bolesť zubov. Liečil opuchy, popáleniny, pomáhal odstraňovať bradavice. Divozel.
Muchovník je drobné ovocie, ktoré si v posledných rokoch nekompromisne razí cestu do našich záhrad bez ohľadu na to, či je reč o záhrade úžitkovej, alebo okrasnej.
Medzi druhmi, ktoré boli novo objavené v tomto roku, je tiež orchidea, o ktorej sa hovorí ako o "najškaredšej na svete", informoval spravodajský portál BBC.
Naše babičky mali pravdu a levanduľa pomáha pri niektorých formách úzkosti. Zvlášť účinný je jej esenciálny olej.
Obyčajná izbová rastlina s trochou králičej DNA by mohla pomôcť znižovať znečistenie vzduchu v domácnostiach.
Čaj z harmančeka zvykneme popíjať pri bolestiach hrdla, alebo ak sa potrebujeme upokojiť. Sila tejto bežnej bylinky vás prekvapí.
Ochranári v Tatranskom národnom parku po niekoľkých desaťročiach objavili rastlinu s názvom lyžičník pyrenejský.
Počas uplynulých desaťročí sa objavilo množstvo teórií, ktoré sa tento fenomén snažili vysvetliť, a to od invázie mimozemšťanov až po jedovaté plyny.