Rastliny majú rovnaké variácie telesných hodín, ako ľudia, zistil nový výskum.
Vedecká expedícia objavila na svahoch bolívijských Ánd neďaleko metropoly La Paz dve desiatky nových druhov rastlín a živočíchov a tiež vzácne žaby a motýle, ktoré odborníci považovali za vyhynuté.
Dve pätiny rastlín na svete čelia riziku vyhynutia, varujú vedci.
Podľa vedcov by sa malo vymieranie druhov udržať pod 20 ročne.
Počet druhov živočíchov aj rastlín na Zemi klesá. Hoci tento fakt je zapríčinený ľudskou činnosťou, na niektorých miestach pozorujeme aj nárast v počte druhov.
Klimatické zmeny okrem iného spôsobujú, že výskyt silného prúdenia vzduchu je častejší ako v minulosti. Včelám pritom vietor sťažuje opeľovanie rastlín.
Novým spôsobom využívajú moderné mikroskopické technológie a vďaka tomu prvý raz zobrazujú vývoj vajíčka v piestiku rastliny či sledujú vznik peľových buniek.
V okolí Mount Everestu, ako aj v ďalších častiach Himalájí, ktoré sú jedným z najrýchlejšie otepľujúcich sa regiónov na svete, rastie čoraz viac rastlín.
Snežienka objavená na facebooku, zázračná bobuľa, ktorá oklame vaše poháriky či ker, ktorý vylučuje superlepidlo. To sú niektoré z novo objavených druhov rastlín.
Podľa novej vedeckej štúdie, ktorú zverejnil časopis Science Advances, hrozí vyhynutie približne siedmym tisíckam afrických rastlín.
Tím vedcov z Česka, USA a Holandska objavil gény umožňujúce rastlinám symbiózu s pôdnymi hubami, ktoré im poskytujú vodu a minerálne živiny.
Môže to viesť ku kaskádovému vyhynutiu iných organizmov, ktoré sú od nich závislé.
Znečistenie životného prostredia škodlivinami je dnes spoločenskou výzvou. Prostredníctvom rastlín sa toxické látky môžu z pôdy dostať až do ľudského tela.
Medzinárodné zoskupenie vedcov spustilo obrí projekt, počas ktorého chcú v nasledujúcich desiatich rokoch dekódovať genetickú informáciu všetkých živočíšnych a rastlinných druhov.
Vedci vyvinuli metódu, ktorá umožňuje zmerať rekordných 101 rastlinných hormónov a im príbuzných látok v malej vzorke koreňa, stonky či iného orgánu.
Do stále teplejšie Arktídy sa sťahujú vyššie rastliny. Po tridsaťročnom výskume venovanom vzrastu rastlín v nehostinnom prostredí k tomu dospela medzinárodná vedecká skupina, ktorá svoje poznatky zverejnila v odbornom časopise Nature.
Chystáte sa na výlet do prírody? Aj vás vedci vyzývajú k spolupráci. V princípe ide o zbieranie údajov priamo z rôznych kútov Slovenska.
Rastliny, o ktoré sa netreba starať. Celkom jednoducho môžeme rastlinám vytvoriť vlastný ekosystém a užívať si tak pohľad na kúsok prírody v uzatvorenom pohári.
Takýto apríl tu už dlho nebol. Vlna oteplenia a teploty do 29 stupňov urýchlili kvitnutie rastlín. Alergici prežívajú hektický štart peľovej sezóny.
Tím vedcov pod vedením Michala Hejcmana z Českej poľnohospodárskej univerzity zistil, že bývalé ľudské sídliská ovplyvňujú rastliny v mieste ešte po tisíckach rokov.