Keď ešte ľudia záviseli pri obžive od pestovania plodín, pozorovali aj to, ako rastliny reagujú na zmeny počasia. Takto vznikli pranostiky a porekadlá, ktoré nám i dnes dokážu napovedať, na aké počasie sa máme pripraviť.
Medzinárodný tím s účasťou českých biológov zistil, že suchozemské rastliny počas svojej evolúcie často využívali už existujúce gény na nové účely.
Medzinárodný tím s účasťou českých biológov zistil, že suchozemské rastliny počas svojej evolúcie často využívali už existujúce gény na nové účely.
Kto gazduje, ten má. Organické zvyšky zo záhrady aj z domácnosti môžeme opätovne využiť na zlepšenie pôdy alebo aj ako mulčovací materiál. Nie všetky zložky kompostu sa však rozložia rovnako rýchlo. Ako im pomôcť?
Malý pozemok nezväčšíme, ale môžeme ho aspoň upraviť tak, aby pôsobil priestrannejšie. Majiteľom malých záhrad sa môže hodiť pár trikov, ako svoju zelenú oázu aspoň opticky nafúknuť.
V letných týždňoch sa nám kráľovné kvetov odmeňujú za predchádzajúcu starostlivosť.
Sedíte pod figovníkmi a olivovníkmi iba na dovolenke? Už nemusíte. Rastlinám z južných krajín sa dobre darí aj v kvetináčoch.
Základnou príčinou ohrozenia rastlín je zničenie stanovíšť, strata a rozpad biotopov, a to stavbou, ťažbou nerastných surovín, či znečisťovaním, tvrdí botanička Martina Gubková Mihaliková.
Dávni domorodí obyvatelia Amazónie dokázali v dažďovom pralese žiť po tisíce rokov bez toho, aby vyhubili čo i len jediný druh.
Jún a ešte aj júl sú najvhodnejšie mesiace na rozmnožovanie rastlín odrezkami.
Všeobecne je známe, že hľuznaté kvetiny vysádzame v jarnom období – najčastejšie v máji, ale nemusí to byť vždy tak. Preto je dôležité si túto skupinu rastlín rozdeliť podľa doby výsadby.
Nie každý má to šťastie, že môže oddychovať obklopený zeleňou a kvetmi vo vlastnej záhrade. Túto možnosť ale ponúkajú mestské parky a záhrady.
Veľmi dôležité je v tomto období aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
V lete potrebujú balkónové rastlinky celkom prirodzene veľa vody a každodenné polievanie je preto nevyhnutnosťou.
Vplyv hormónov brasinosteroidov na rast koreňov rastlín objasnil belgicko-český tím biológov.
V prirodzených ekosystémoch prekvitá život. Sú plné rastlín, živočíchov a organizmov. Rovnako by mala vyzerať aj každá záhrada.
Vzhľadom na veľkosť územia patrí Slovensko k popredným európskym centrám biodiverzity.
Kúsok prírody je možné mať aj vo vlastnej obývačke vďaka izbovým rastlinám. Aké sú trendy?
Hnojivá nadobúdajú svoje charakteristické vlastnosti rôznymi pomermi základných zložiek – NPK: N – dusík, P – fosfor a K - draslík. V hnojivách sa môžu nachádzať v rôznych pomeroch.
Základom je mať premyslené, čo chcete pestovať. Vysievať už môžete takmer všetky druhy zeleniny.