Zo štúdie publikovanej v National Geographic vyplýva, že do roku 2100 by množstvo peľu, ktorý rastliny produkujú v období kvitnutia, mohlo vzrásť až o 40 percent.
Máte rozľahlú záhradu, dostatok prostriedkov a chuť naplánovať si do nového roka veľkolepý projekt? Odpoveď znie: oranžéria. Kým začnete, zvážte niekoľko faktorov.
Potrebujete mentálnu vzpruhu? Ak nemáte čas alebo priestor na záhradkárčenie vonku, založte si zelený kútik vnútri. Je to jednoduchšie a najmä prínosnejšie, než by ste predpokladali.
Terasu máte nahrubo hotovú a teraz nastáva fáza dolaďovania detailov. Stačí zopár nenápadných trikov a stane sa z nej oáza súkromného oddychu aj spoločenského cvrkotu. A to v lete aj v zime.
Urgentná cesta na veterinu je druhá najhoršia predstava pre chovateľov psov či mačiek. V záhrade treba dať pozor nielen na mechanické hrozby. Viete, ktoré rastliny sú pre vášho domáceho miláčika nebezpečné?
Americkí vedci skúmajú možnosť premeny jedlých rastlín - vrátane napríklad šalátu - na "továrne" na mRNA vakcíny.
Významný nemecký prírodovedec Alexander von Humboldt sa v roku 1802 vydal zdolať vrchol hory, ktorá bola v tom čase považovaná za najvyššiu na svete.
Ešte pred výskytom prvých mrazov premiestnime muškáty dovnútra. Najlepšie prezimujú v chladnej miestnosti, kde nehrozí mráz. Zimu môžu prežiť niekoľkými spôsobmi.
Adam Kopley nedokázal prísť na to, čo zabíja zelenec, ktorý si v máji doniesol do bytu. Až potom sa ukázalo, že páchateľ spí priamo pod jeho strechou.
Keď ešte ľudia záviseli pri obžive od pestovania plodín, pozorovali aj to, ako rastliny reagujú na zmeny počasia. Takto vznikli pranostiky a porekadlá, ktoré nám i dnes dokážu napovedať, na aké počasie sa máme pripraviť.
Medzinárodný tím s účasťou českých biológov zistil, že suchozemské rastliny počas svojej evolúcie často využívali už existujúce gény na nové účely.
Medzinárodný tím s účasťou českých biológov zistil, že suchozemské rastliny počas svojej evolúcie často využívali už existujúce gény na nové účely.
Kto gazduje, ten má. Organické zvyšky zo záhrady aj z domácnosti môžeme opätovne využiť na zlepšenie pôdy alebo aj ako mulčovací materiál. Nie všetky zložky kompostu sa však rozložia rovnako rýchlo. Ako im pomôcť?
Malý pozemok nezväčšíme, ale môžeme ho aspoň upraviť tak, aby pôsobil priestrannejšie. Majiteľom malých záhrad sa môže hodiť pár trikov, ako svoju zelenú oázu aspoň opticky nafúknuť.
V letných týždňoch sa nám kráľovné kvetov odmeňujú za predchádzajúcu starostlivosť.
Sedíte pod figovníkmi a olivovníkmi iba na dovolenke? Už nemusíte. Rastlinám z južných krajín sa dobre darí aj v kvetináčoch.
Základnou príčinou ohrozenia rastlín je zničenie stanovíšť, strata a rozpad biotopov, a to stavbou, ťažbou nerastných surovín, či znečisťovaním, tvrdí botanička Martina Gubková Mihaliková.
Dávni domorodí obyvatelia Amazónie dokázali v dažďovom pralese žiť po tisíce rokov bez toho, aby vyhubili čo i len jediný druh.
Jún a ešte aj júl sú najvhodnejšie mesiace na rozmnožovanie rastlín odrezkami.
Všeobecne je známe, že hľuznaté kvetiny vysádzame v jarnom období – najčastejšie v máji, ale nemusí to byť vždy tak. Preto je dôležité si túto skupinu rastlín rozdeliť podľa doby výsadby.