Nie každý má to šťastie, že môže oddychovať obklopený zeleňou a kvetmi vo vlastnej záhrade. Túto možnosť ale ponúkajú mestské parky a záhrady.
Veľmi dôležité je v tomto období aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov.
V lete potrebujú balkónové rastlinky celkom prirodzene veľa vody a každodenné polievanie je preto nevyhnutnosťou.
Vplyv hormónov brasinosteroidov na rast koreňov rastlín objasnil belgicko-český tím biológov.
V prirodzených ekosystémoch prekvitá život. Sú plné rastlín, živočíchov a organizmov. Rovnako by mala vyzerať aj každá záhrada.
Vzhľadom na veľkosť územia patrí Slovensko k popredným európskym centrám biodiverzity.
Kúsok prírody je možné mať aj vo vlastnej obývačke vďaka izbovým rastlinám. Aké sú trendy?
Hnojivá nadobúdajú svoje charakteristické vlastnosti rôznymi pomermi základných zložiek – NPK: N – dusík, P – fosfor a K - draslík. V hnojivách sa môžu nachádzať v rôznych pomeroch.
Základom je mať premyslené, čo chcete pestovať. Vysievať už môžete takmer všetky druhy zeleniny.
S rastlinami je to ako s ľuďmi. Buď si vyhovujú, navzájom si pomáhajú a spolužitie im obojstranne prospieva. Avšak výnimkou nie sú ani tie, ktorým spolužitie neprospieva a "bojujú" o teritórium.
Mäsožravé rastliny ovládané na diaľku alebo rastliny, ktoré nahlásia, že sú choré: vedci testujú nové systémy komunikácie s vegetáciou, píše agentúra AFP.
Niektoré tipy sa oplatí vyskúšať! Prinášame jeden z nich - týka sa starostlivosti o rastliny.
Ak váš interiér zdobia zelené rastlinky, zrejme sa o ne viete starať. Aj v takomto prípade vás však môžu prekvapiť škvrnité listy či ich výrazné opadávanie. Ako zmeniť starostlivosť?
Rastliny majú rovnaké variácie telesných hodín, ako ľudia, zistil nový výskum.
Vedecká expedícia objavila na svahoch bolívijských Ánd neďaleko metropoly La Paz dve desiatky nových druhov rastlín a živočíchov a tiež vzácne žaby a motýle, ktoré odborníci považovali za vyhynuté.
Dve pätiny rastlín na svete čelia riziku vyhynutia, varujú vedci.
Podľa vedcov by sa malo vymieranie druhov udržať pod 20 ročne.
Počet druhov živočíchov aj rastlín na Zemi klesá. Hoci tento fakt je zapríčinený ľudskou činnosťou, na niektorých miestach pozorujeme aj nárast v počte druhov.
Klimatické zmeny okrem iného spôsobujú, že výskyt silného prúdenia vzduchu je častejší ako v minulosti. Včelám pritom vietor sťažuje opeľovanie rastlín.
Novým spôsobom využívajú moderné mikroskopické technológie a vďaka tomu prvý raz zobrazujú vývoj vajíčka v piestiku rastliny či sledujú vznik peľových buniek.