Chystáte sa na výlet do prírody? Aj vás vedci vyzývajú k spolupráci. V princípe ide o zbieranie údajov priamo z rôznych kútov Slovenska.
Rastliny, o ktoré sa netreba starať. Celkom jednoducho môžeme rastlinám vytvoriť vlastný ekosystém a užívať si tak pohľad na kúsok prírody v uzatvorenom pohári.
Takýto apríl tu už dlho nebol. Vlna oteplenia a teploty do 29 stupňov urýchlili kvitnutie rastlín. Alergici prežívajú hektický štart peľovej sezóny.
Tím vedcov pod vedením Michala Hejcmana z Českej poľnohospodárskej univerzity zistil, že bývalé ľudské sídliská ovplyvňujú rastliny v mieste ešte po tisíckach rokov.
Medzinárodný tím vedcov preukázal účinok anestetík na rastliny, čo urýchli testovanie tlmiacich látok.
Českí vedci sa podieľali na prvej globálnej analýze miest, kde sa vyskytujú rastliny a zvieratá, ktoré zdomácneli mimo oblasti svojho pôvodného rozšírenia.
V máj by ste mali pokračovať v štepení ovocných drevín, v kyprení pôdy, závlažovaním a výdatne zavlažovať jahody, maliny, po odkvitnutí prihnojiť.
Jedenásť dovezených rastlín môže zatriasť vegetáciou. Odborníci sa totiž obávajú, že môžu byť nakazené nebezpečnou baktériou.
V apríl musíte pokračovať v štepení, preštepovaní ovocných drevín, rozmnožovať drevnaté odrezky a potápať ríbezľu, egreš, jostu a vinič.
Aj na Slovensko sa dostali rastliny, ktoré môžu byť nakazené baktériou Xylella fastidiosa. Tá spôsobuje Pierceovu chorobu rastlín.
Niektoré rastliny sa postarajú o dobrý spánok, iné o lepšiu náladu.
Prvé druhy rastlín sa mohli objaviť o stovky miliónov rokov skôr, ako sa dosiaľ predpokladalo. Tvrdia to vedci na základe objavenia fosílií pripomínajúcich červené riasy.
Dá sa čas zastaviť? Pravdaže nie. Ale dá sa pomôcť tomu, aby hodiny tikali pomalšie. Toto je najjednoduchšia cesta, ako si predĺžiť život!
Pasenie oviec stojí za tým, že na niektorých miestach vyhynuli vzácne druhy kvetov a motýľov. V Miloviciach zmizla rastlina horec krížatý a motýľ modráčik horcový.
Viac ako pätine súčasných druhov rastlín, čo znamená približne 78-tisíc druhov, hrozí vyhynutie. Zároveň je však vo svete každý rok objavených okolo dvetisíc nových druhov.
Z Austrálie prichádza správa o ďalšom úspechu Márie Hrmovej. Stála na čele výskumného tímu, ktorý skúmal odolnosť rastlín voči suchu a toxickým látkam v pôde.
Slnečné lúče lákajú von, prežite leto na balkóne či terase.
Na rozdiel od väčšiny pozostatkov rastlín, ktoré sa zachovali v jantári, sú tieto kvety takmer kompletné.
Montsechia vidalii, ktorá rástla pred viac ako 125 miliónmi rokov v jazerách na území súčasného Španielska, môže byť najstaršou známou krytosemennou rastlinou.
Európa stojí pred hrozbou najmasívnejšieho výrubu olivovníkov za posledné desaťročia. Stromy na juhu Talianska napadla nebezpečná baktéria Xylella fastidiosa.