Slovensko patrí medzi skládkové veľmoci, v triedení odpadu máme stále veľké rezervy.
Vedeli ste, že herec Lukáš Latinák vyštudoval umelecko-remeselné spracovanie skla? A nečakane práve o skle hovorí v relácii Pravda o klíme.
Z rôznych dôvodov sa Slováci ročne zbavujú až 239 735 ton dreveného a objemného odpadu z komunálnej sféry, z toho 69 954 až 134 325 ton tvorí práve odpadový nábytok na báze dreva.
Slováci vyprodukujú na hlavu už rovnaké množstvo odpadu ako priemerný občan Európskej únie, ale v jeho triedení ešte stále zaostávajú. Prečo?
To, že odpad je poklad, súčasnej dospelej generácií nikto veľmi neprízvukoval.
Pokiaľ nie je jasné, či je celá bonboniéra zabalená v celofánovej alebo plastovej fólii, je lepšie obal vyhodiť do plastov.
Chcete oživiť milovanú záhradu, no nemáte na to vysoký rozpočet? Túžite po originalite, a zároveň sa snažíte chrániť prírodu? Tak potom skúste dať nový život starým veciam. V záhrade dokáže byť užitočné takmer všetko.
Znovuvyužitím PET materiálu sa z odpadu stáva cenný zdroj.
Aj vám záleží na stave našej planéty a snažíte sa prispieť svojim dielikom k zlepšeniu enviromentálnej situácie vo svete.
Vlasy sú od prírody absorbenty a olejov vstrebú až osemnásobok svojej hmotnosti.
Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku (AVNM) chce dosiahnuť, aby sa do roku 2030 predávali všetky nápoje v obaloch, ktoré bude možné recyklovať alebo kompostovať.
Slovensko by malo podľa nového občianskeho združenia zaviesť intenzívnejšiu recykláciu a prispieť k zlepšeniu obehového hospodárstva.
V Bratislave a Košiciach sa vytriedilo takmer 75 ton odpadu, čo je viac ako 56 percent.
Sivovlasý muž vyberá hnedý, ešte teplý tanier z prístroja a zahryzne sa doň. Poliak Jerzy Wysocki vynašiel úplne rozložiteľné taniere už pred 15 rokmi.
Na tanieri z pšeničných otrúb chutí bravčová pečienka oveľa lepšie ako na plastovom.
FRANTIŠEK MÁTEL: Pri separovanom zbere PET fliaš sa odporúča, aby boli stlačené, navrhovaný zákon predpokladá, že nebudú, aby automaty lepšie čítali EAN kód.
Výrobcov, ktorí obmedzujú množstvo použitých plastov pri výrobe a balení mobilov, neustále pribúda. Samsung bude vyrábať nabíjačky z matného plastu.
Čo ak sa les stane najvýznamnejším zdrojom pre priemysel? Je to lákavá či desivá predstava? Pýtali sme sa prezidenta divízie RISE pre bioekonomiku Marca Lucisana.
FRANTIŠEK MÁTEL: Skúsenosti zo zavádzania separovaného zberu tuhého komunálneho odpadu (TKO) zo začiatku 90. rokov minulého storočia vyústili o. i. aj do záveru, že separovať sa má len to, čo sa dá recyklovať, ale nie to, čo potom skončí na skládke.