Ďalšie neúspešné referendum ukázalo, že v slovenskej spoločnosti vyvstáva otázka efektivity a využiteľnosti tohto inštitútu. Mali by sme upraviť podmienky, za akých sa realizuje? A ak áno, tak ako?
OLIVER BAKOŠ: Predčasné voľby sú tak pre väčšinu vládnej koalície synonymum politického puču a bezprostredným ohrozením demokracie.
IGOR DANIŠ: Robert Fico a Peter Pellegrini dva roky volajú po predčasných voľbách. Keď konečne nastala v NR SR príležitosť hlasovať za ne, tak obrátili o 180 stupňov.
IGOR DANIŠ: Od roku 1990 sa nikto takto okato a urputne nedržal vládnych stoličiek a moci ako teraz Matovičova družina.
IGOR DANIŠ: Vyše milióna voličov sa v referende vyjadrilo jasne. Chcú predčasné voľby. To, že referendum nie je platné, je momentálne druhoradé.
MICHAL HORSKÝ: Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Napriek tomu, že sa na ňom zúčastnilo len 27 percent oprávnených voličov, nebolo úplným prepadákom.
Výsledok referenda považuje líder Smeru za ohromujúci. Dodal, že jeho strana zaň preberá plnú zodpovednosť.
Referenda o zmene ústavy sa zúčastnilo 1 193 198 osôb, čo predstavuje 27,25 percenta voličov. Na platnosť referenda je potrebná viac ako 50-percentná účasť.
Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Má v súčasných podmienkach zmysel? Je dobrý nápad kedykoľvek skracovať volebné obdobie referendom? A neexistujú efektívnejšie alternatívy?