Peter Pellegrini tvrdí, že vládna koalícia nebude iniciovať referendum o vystúpení zo Severoatlantickej aliancie.
V Poľsku prebiehajú voľby, v ktorých ľudia rozhodnú, či národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť zostane pri moci tretie funkčné obdobie.
Zmeny v zákone, ktoré v tejto oblasti prijala Národná rada v máji tohto roku, napadla prezidentka Zuzana Čaputová.
Parkovacia politika v Trnave je dlhodobo terčom kritiky, v utorok vyústila do petície za vyhlásenie referenda. Mesto hovorí o pozitívnych výsledkoch regulácie.
Hlava štátu tak urobila v súvislosti so zmenami, ktoré sa prijali v rámci novelizácie viacerých zákonov súvisiacich s novou stavebnou legislatívou.
Od vzniku francúzskej piatej republiky v roku 1958 môžu referendum vyhlásiť prezidenti, ktorí túto právomoc odvtedy využili len deväťkrát.
Ministerstvo upozorňuje aj na obrovské navýšenie financií na obranu, ktoré by neutralita priniesla.
Jaroslav Naď v diskusii uviedol, že Demokrati z volieb neodstúpia. Nevie, koho by podporili.
Do konca roka má byť systém rezidentských zón zavedený na celom území mesta. V praxi sa to dotkne najmä cezpoľných šoférov či nerezidentov.
Vypísanie referenda o odložení zavedenia eura sa usiluje krajne pravicová a prorusky orientovaná strana Obnova.
Účasť na plebiscite dosiahla 70 percent.
Zdá sa, že sa so zmenami ústavy roztrhlo vrece. Len pred týždňom si poslanci schválili jednu zmenu a už sú na stole ďalšie.
Ďalšie neúspešné referendum ukázalo, že v slovenskej spoločnosti vyvstáva otázka efektivity a využiteľnosti tohto inštitútu. Mali by sme upraviť podmienky, za akých sa realizuje? A ak áno, tak ako?
MICHAL HORSKÝ: Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Napriek tomu, že sa na ňom zúčastnilo len 27 percent oprávnených voličov, nebolo úplným prepadákom.
Trenčiansky a Žilinský kraj prekročili 30-percentnú hranicu účasti na referende, v Bratislavskom kraji prišlo len 21,31 %. Okres Topoľčany mal až 40-percentnú účasť.
Politici podmieňujú schválenie zmeny ústavy nielen júnovým alebo septembrovým termínom, ale aj ďalšími podmienkami.
Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Má v súčasných podmienkach zmysel? Je dobrý nápad kedykoľvek skracovať volebné obdobie referendom? A neexistujú efektívnejšie alternatívy?
Rok po skončení prvej svetovej vojny to vrelo v sliezskom Tešíne i v značnej časti Oravy a Spiša. Novovzniknuté susediace štáty sa nie a nie dohodnúť, komu patria sporné územia.
Na Slovensku sa skončilo deviate referendum v histórii samostatnosti. Týkalo sa zmeny Ústavy SR.
Podľa Hegera si lídri Smeru a Hlasu chcú zabezpečiť návrat k moci a beztrestnosť po voľbách.