MICHAL KALIŇÁK: Problémov v regiónoch je pomerne veľa. Vláda sa musí sústrediť na oslabené regióny, v ktorých štrukturálne problémy brzdia ich rozvoj a neraz dávajú hlavne mladým ľuďom dôvody na odchod.
Regionálny rozvoj bude pre novú vládnu garnitúru zásadnou výzvou. Podľa odborníkov sa politici budú musieť sústrediť na prioritizáciu a systémové riešenia.
Skvelá správa pre ľudí v Lučenci, Rimavskej Sobote a vo Fiľakove.
ANTON MARCINČIN: My decentralizáciu neľúbime, spoliehame sa na „tých hore“, nie na ľudí v regiónoch.
ANTON MARCINČIN: Prirodzený región chudoby či chronicky chudobné okresy. Takto pomenovali odborníci časť južného a východného Slovenska.
IGOR DANIŠ: Čas pritom beží, mladí ľudia sa musia čoraz viac zadlžovať na desiatky rokov hypotékami, ak chcú niekde bývať a založiť si rodinu.
IGOR DANIŠ: V mnohých sektoroch zostávajú vyhliadky veľmi neisté. Niekde si siahli na svoje dno. Nebude prekvapením, keď to zrazu zabalia. Na úradoch práce razom môže byť nával.
LÍVIA ČERNICKÁ: Žijeme vo vyhrotených časoch, keď je veľmi dôležité najskôr premýšľať a až potom si pustiť jazyk na špacír.
RÓBERT CHOVANCULIAK: Dobiehanie regiónov sa jednoducho nedá robiť cenovou reguláciou. Nepomôže, keď zákonom stiahneme bohatý kraj na úroveň chudobných.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Hlasovanie kopíruje platové rozdelenie okolo priemernej mzdy. Viac ako 1 101 eur v hrubom mesačne zarába podľa platovej kalkulačky len niečo vyše štvrtiny ľudí.
Podľa analýzy Národnej banky ľudia v Prešovskom kraji zarábajú v priemere o tretinu menej ako Bratislavčania. Táto téma môže "okoreniť“ predvolebnú kampaň.
ANTON MARCINČIN: Takmer o polovicu menej detí je v okrese Snina, ale aj takmer o 140 percent je ich viac v okrese Senec. Reakcia politikov? Otrepané frázy.
CORINA CRETU: Kľúčovým prvkom politiky súdržnosti sa stalo riešenie konkrétnych problémov priamo v teréne prostredníctvom cielených stratégií.
Slovensko je dlhodobo charakterizované hlbokými regionálnymi rozdielmi. Táto priepasť sa už netýka len problému hlavné mesto verzus zvyšok Slovenska.
Slovensko rastie v každom z krajov, ale nerovnomerne. Po vstupe Slovenska do EÚ sa rozdiel medzi Bratislavou a východným Slovenskom ešte zvýšil.
ZUZANA KUSÁ: Rozvíjaniu a utvrdzovaniu jazykových kompetencií detí, pre ktoré je slovenčina druhým jazykom, bránia aj osnovy vyučovania slovenského jazyka.
PETER JAVŮREK: Chudoba na Slovensku má napríklad výrazne regionálny charakter, a už to napovedá čosi o nedostatku systémových riešení.
Premiér Peter Pellegrini minulý týždeň oznámil, že celú agendu splnomocnenca presunie pod vicepremiéra Richarda Rašiho.
ANTON MARCINČIN: Naša politická scéna objavila regióny. Konkrétne, že existujú, aj keď už dávno museli vedieť, že mnohé sú chudobné.
Kým ešte pred niekoľkými rokmi sa ľudia o prácu báli, teraz majú niektorí zamestnávatelia starosti, ako nájsť vhodných pracovníkov.