Taliansky expremiér Silvio Berlusconi vo štvrtok navrhol uzákoniť registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia.
HANA FÁBRY: Na začiatku tohto tisícročia sa časopis Atribút určený (nielen) LGBTI komunite pýtal, či bude Slovensko také malé ako Vatikán. Myslel to, prirodzene, obrazne.
Estónsky parlament ako prvý na území bývalého Sovietskeho zväzu schválil zákon o registrovanom partnerstve. Vzťahuje sa aj na osoby rovnakého pohlavia.
Definícia manželstva v ústave podľa Daniela Lipšica zabráni len tomu, že nebude možné prijať homosexuálne manželstvá, kým nebude ďalšia novela ústavy.
Chorvátsky parlament v utorok schválil vládny návrh zákona o registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia.
Ako povedal poslanec Ján Podmanický, práva pre homosexuálov pri dedení či informovaní o zdravotnom stave existujú aj v súčasnej legislatívnej úprave.
Formulácia o manželstve ako zväzku muža a ženy v ústave by podľa právnika nemala teoreticky brániť prijatiu zákona o registrovanom partnerstve.
MARIÁN REPA: kresťanským a „pro-life“ skupinám proti interrupciám, sexuálnej výchove či registrovaným partnerstvám homosexuálov sa nedá uprieť jedno: čím viac sa agresívnymi metódami snažia presadiť vlastnú agendu, tým viac strácajú podporu zo strany nerozhodnutého obyvateľstva.
Už je to aj na Slovensku. Povedali si niektorí konzervatívni rodičia a bojovníci proti sobášom homosexuálov či registrovaným partnerstvám, keď zbadali nové vzory prihlášok na vysokoškolské štúdium.
Austrálsky najvyšší súd vo štvrtok zrušil zákon legalizujúci homosexuálne sobáše, ktorý bol platný v hlavnom meste Canberra.
Chorváti v referende zamietli homosexuálne sobáše. Takmer 66 percent voličov sa vyslovilo pre to, aby ústava krajiny definovala manželstvo ako "zväzok medzi mužom a ženou".