Na rozdiel od komerčných odpudzovačov hmyzu, táto metóda využíva prírodné ingrediencie.
Na Slovensku v tomto roku k 14. augustu zaevidovali až 116 prípadov kliešťovej encefalitídy.
Dovolenkári by sa pred hmyzom mali chrániť moskytiérami a repelentmi, doma aj v zahraničí by sa mali chrániť pred komármi a kliešťami.
Okolo nás už hmyz výdatne bzučí a nikto nechce utŕžiť nepríjemné uštipnutia. Nemusí to však byť len chémia, ktorá od vás odoženie hmyzích votrelcov.
Ázijský komár tigrovaný prezimoval na Slovensku. Vedkyňa v rozhovore hovorí, či je dôvod na paniku.
Komárie trápia najmä Záhorie. Zisťovali sme, ako sú na tom väčšie mestá.
Od čoho všetkého závisí účinnosť repelentov? Sú chemické repelenty nebezpečné? Maximálne koľko percent DEET by mali obsahovať?
Či už sa ľudia rozhodnú pre repelent, dlhé rukávy alebo odpudzovače hmyzu, obávané komáre si k nim vždy nájdu cestu.
Látka z eukalyptu obsiahnutá v repelente na komáre čiastočne ničí nový koronavírus. Vyplýva to zo štúdie britského armádneho laboratória, ktorej predbežné závery zverejnila stanica Sky News.
V tomto období sa v niektorých častiach Slovenska nesmierne premnožili komáre. Aké sú možnosti chrániť sa pred týmto dotieravým hmyzom?
Závažné ochorenia, lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu, prenášajú drobné „potvory“, ktoré sa ukrývajú v tráve či nízkych porastoch a čakajú na svoju obeť.
Praktickú novinku odprezentoval na Agrokomplexe Parazitologický ústav SAV.
Repelenty pomalšie vyprchajú z látky ako z pokožky, preto sa oplatí nasprejovať si oblečenie (na obale prípravku pozrite, či je sprej na oblečenie, alebo na kožu).
Znie to neuveriteľne, ale komáre sa považujú za najnebezpečnejší hmyz na svete. Dôvodom je prenos nebezpečných chorôb, prostredníctvom ktorých zabíjajú milióny ľudí ročne.
Ktoré látky či potraviny prirodzene odpudzujú komáre? Napríklad aj cesnak.
Malých upírov oklame látka, ktorá doslova ukryje človeka. Vylučuje ju ľudská koža.
Sezóna kliešťov, komárov a ďalšieho hmyzu je v plnom prúde. Repelent by mal byť základnou výbavou cestovnej batožiny. Aké sú medzi nimi rozdiely?