IVAN HOFFMAN: Starým skeptikom je vopred jasné, že vzbura proti totalite v mene slobody a demokracie dovedie rozvadenú spoločnosť nakoniec späť k totalite.
V prvých minútach 25. apríla 1974 sa z portugalskej rozhlasovej stanice Renascença ozvala melódia piesne Grȃndola, Vila Morena. Bol to signál na odštartovanie štátneho prevratu.
Sprievody boli podľa štátnych médií po celej krajine a zúčastnili sa ich milióny ľudí.
Ako sa zmenilo nakupovanie od „Nežnej“? Pribudli obchody a na kúpu väčšiny tovarov pracujeme kratší čas.
Maďarskí exministri zahraničných vecí vyzvali k protestu na všetkých možných diplomatických úrovniach.
V júni pred 70. rokmi povstali východní Nemci proti diktatúre komunizmu.
IGOR DANIŠ: Na nežnú revolúciu sa pozeráme cez okuliare bezútešnej súčasnosti, cez udalosti v 90. rokoch či osobné premrhané príležitosti.
IVAN HOFFMAN: Ak už systém nemožno opraviť, treba sa ho zbaviť. Živorenie v nedôstojných pomeroch nebýva spôsobené absenciou rozumu, ale absenciou odvahy.
S pôvodnou myšlienkou rodičovského bonusu prišiel kolega Vladimír Palko. Inšpiroval sa návrhmi nemeckých politikov v 90. rokoch.
OLIVER BAKOŠ: Ak sa o revolúcii vo všeobecnosti hovorí, že časom začne požierať svoje deti, Matovičova daňová revolúcia si z nich odhrýza už hneď na začiatku.
S vývojom po Nežnej revolúcii sú spokojnejší mladí ľudia, väčšia spokojnosť s dianím po páde socializmu panuje v Česku.
Aj dejiny majú svoje vrtochy. Keď Maďari pred 65 rokmi povstali za slobodu a zvrhli komunistický režim, pár dní to vyzeralo na veľké víťazstvo. Boli to však falošné nádeje.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: „Večerné univerzity“ mediálneho šovinizmu v kuse komandujú, čo a ako majú ľudia robiť, v kuse otravujú vzduch, kto už je zavretý a kto ešte bude.
Jeden človek za rok skonzumuje 34 kilogramov jednokilogramového chleba a 29 kilogramov pečiva. Ešte začiatkom 90-tych rokov to bolo 49,7 kilogramov chleba a vyše 39 kilogramov pečiva.
Bieloruský prezident to uviedol po sérii opozičných protestov, ktoré sa konali v Bielorusku koncom minulého týždňa a súviseli s augustovými prezidentskými voľbami v krajine.
Moskva v polovici novembra 1989 žila svojím životom. Udalosti na západnom okraji rozľahlej sovietskej ríše sa jej akoby netýkali. Mala dosť vlastných trápení.
Hudobno-vizuálny projekt vznikol k okrúhlemu výročiu Nežnej revolúcie a jeho uvedenie bude exkluzívne iba raz.
Slovenský spevák Lukáš Adamec si slobodu, ktorú dnes má, nesmierne váži a za zmeny, ktoré sa udiali v '89-tom veľmi ďakuje.
MARTIN MAKARA: Revolúcia sa obrátila naruby. Je dôležité si ju pripomínať, ale v jej úplnosti, so všetkými jej vnútornými protirečeniami, výhrami aj prehrami.
ĽUBOMÍR FELDEK: Beží rok tridsiateho výročia nežnej revolúcie, nuž nečudo, že sa mi vynárajú spomienky.