Málokto vie, že Slovensko má národnú rieku. Je ňou Nitra. Storočný monument z bieleho kanadského mramoru a čiernej žuly pri prameni presviedča o bázni k vode.
A okolo valalala tečie riečka... Myjava? Bebrava? Ondava?
Alternatívou sú opatrenia prírodného charakteru, napríklad revitalizácia vodných tokov.
Tento nebezpečný fenomén sa odohráva len posledných pár desaťročí. Začal sa nenápadne, plazivo. Ukážeme si ho na Hrone.
Ak by sme dávnu estetiku krajiny rešpektovali a pokúsili sa ju obnoviť, nám samým by sa žilo oveľa lepšie a bezpečnejšie.
Desiaty národný park Slovenska - Podunajsko je len na papieri a už vyvolal vášne, no tú skutočnú vášeň, ktorú by ochraňoval, ľudia nepoznajú.
Čo také nám môže prastará, no pritom obyčajná ryba, ktorá sa stráca medzi prstami, povedať o zdraví najväčšej rieky Európskej únie a vôbec všetkých vôd?
Na diaľkovej trase na Novom Zélande si našiel manželku a zo svadobnej cesty, tritisíckilometrovej trasy v Južnej Amerike, si odniesli inšpiratívny poznatok.
Kováč Ján Kavuliak do poslednej chvíle vzdoroval štátu, ktorý rozhodol, že 900 oravských rodín musí odísť, aby ich domovy zaplavila Oravská priehrada.
Spisovateľovi Beňovi štát zbúral rodný dom v Slatinke na výstrahu. Že si ľudia nepomôžu, keď budú protestovať proti priehrade.
Kedy nájdeme odvahu pozrieť sa do nížin, k riekam, kde väčšina z nás žije, a úprimne si priznáme, čo to tu s krajinou stvárame?
Veľké obchodné reťazce upúšťajú od predaja živých kaprov po tlaku ochrancov práv zvierat. Budú Slováci jesť ešte menej rýb, a najmä menej slovenských?
Reportáž o tom, ako zabíjame všetko život v slovenských riekach.
Ľudia hľadajú vodu na Marse, ale tú, čo majú na Zemi, si nevážia.
Dlhotrvajúce obdobia sucha majú vážne dosahy na voľne žijúce živočíchy v riekach, uviedli pre BBC News zástupcovia britských organizácií, ktoré sa zameriavajú na ochranu prírody.
Nedostatok dažďa a neúprosné vlny horúčav spôsobujú vysychanie riek v Spojených štátoch, Európe, Ázii aj na Blízkom východe.
Sucho trvá mimoriadne dlho, deväť mesiacov. Posledných päť rokov sa podobné suché periódy objavujú čoraz častejšie. Vieme to zmierniť, ale musíme zmeniť hospodárenie.
Znepokojivé množstvá farmaceutického odpadu objavili vedci až v štvrtine skúmaných riek vo svete. Preskúmali pri tom 258 riek a na nich viac ako 1000 lokalít.
Európski vedci sa domnievajú, že na susednej planéte Mars tiekla pred 3,7 miliardami rokov voda v riekach.
My v Pravde sa tešíme - náš kolega Andrej Barát získal Novinársku cenu 2020 v kategórii Písaná žurnalistika – reportáž. Prečítajte si prvú zo série troch ocenených reportáží.