Roboty znížia náklady na energiu o 50 %, mzdové náklady o 66 %, spotrebu ropy o 60 % a spotrebu vody o 65 %.
Vlaňajšie štrajky zamestnancov automobilového priemyslu v USA zvýšili enormne cenu práce. O pár rokov by ale možno ľudia radi prijali aj nižšiu mzdu.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované. Na Slovensku je robotizáciou ohrozených až vyše 34 percent pracovných miest v priemyselnej výrobe.
Vojaci zrejme získajú novú schopnosť. Budú schopní navádzať sprievodné roboty a drony jednoduchým pohľadom či myšlienkou. Technológia už prešla prvými testami.
Pacientom, ktorých cievna mozgová príhoda alebo úraz mozgu a miechy pripútali na lôžko či na vozík, pomáhajú už aj na Slovensku roboty.
Roboty raz budú schopné vtipkovať, pravdepodobne však nebudú vedieť odhadnúť, kedy je na to vhodná situácia.
Objednávky v tejto oblasti dosiahli vlani viac než 44 000, čo predstavuje v USA nový predajný rekord.
Vízia budúcnosti, v ktorej ľudia využívajú intímne služby robotov nie je taká vzdialená. Podľa optimistických prognóz sa naplní v horizonte päťdesiatich rokov.
Vysokoškoláci navrhli a stredoškoláci skonštruovali výmysly detí.
Kým v roku 2016 na Slovensku pripadalo na 10 000 pracovníkov v priemysle 135 robotov, vlani to bolo už 165 robotov.
Do roku 2030 môžu roboty nahradiť až 20 miliónov pracovných miest v priemysle po celom svete.
Japonsko je krajinou technických vymožeností. Takou boli aj stroje s umelou inteligenciou, ktoré pracovali ako zamestnanci hotela Henn-na.
Štvrtá priemyselná revolúcia prináša čoraz užšie prepojenie IT sveta s priemyselnou výrobou.
Umelá inteligencia sa čoraz viac stáva súčasťou našich bežných životov. Čo ľudstvo čaká ďalej?
Slovensko patrí medzi krajiny, kde je najväčšia pravdepodobnosť náhrady pracovných pozícií priemyselnými robotmi.
Už o sedem rokov by mali polovicu práce vo firmách vykonávať roboty. Ľudia sa napriek tomu nemusia obávať o svoje zamestnanie.
Úplne bežný byt roku 2036: robot vykladá čisté taniere z umývačky riadu a potom sa pustí do upratovania detskej izby: vráti hračky do políc a možno dokonca aj ustelie.
"Nasadzovaním robotov zanikne v Nemecku 36 % pracovných miest,“ hovorí Juraj Sinay, prezident Zväzu automobilového priemyslu SR. Podobný vývoj môžeme očakávať aj na Slovensku.
Na svete sú len dvaja ľudia, ktorí dokážu vyrobiť krehkú ružu z dreva. David Esterly z New Yorku a rezbár Jaroslav Kybák z Pohorelej. Ich práca je absolútne unikátna. A predsa aj im začínajú konkurovať roboty.
Vedkyni Eve sa podarilo zistiť, že látka so sľubnými účinkami na liečbu rakovinu by sa dala využiť aj v boji proti malárii.