Minulý štvrtok bolo na úrade vlády stretnutie k ekonomickým reformám.
LUCIA LAUKOVÁ: Nový systém rodičovského dôchodku reálne odmení iba rodičov, ktorí si mohli dovoliť mať veľa detí, ktoré sa dobre zamestnajú a budú veľa zarábať.
Ak sa podarí navrhovanú formu rodičovského bonusu zaviesť, podľa Krajniakových štatistík môže s vyšším dôchodkom počítať vyše 800-tisíc penzistov.
Aké zvýšenie dôchodku môžu očakávať dôchodcovia vďaka rodičovskému bonusu?
Niektoré časti reforiem treba urobiť aj vtedy, ak si na úvod budú vyžadovať nejaké peniaze, povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
Rodičovský bonus, teda zvýšenie dôchodku pre rodičov, ktorí vychovali ekonomicky aktívne deti, by mal začať platiť podľa ústavného zákona od 1. januára 2023.
Ekonómov sme sa pýtali: súhlasíte s tvrdeniami RRZ v analýze? Aká iná prípadná úprava zákona by pomohla vyriešiť často spomínanú finančnú diskrimináciu žien (resp. rodičov) vychovávajúcich deti?
Ekonómovia si posvietili na kontroverzný príspevok. V ministerskom návrhu našli viacero nepresností.
Úrady práce vyplatia v októbri 100-eurový prídavok na 944,1 tisíca detí do 18 rokov. Jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa si zo štátneho rozpočtu vyžiada 70,5 milióna eur.
Niektorí analytici z ministerstva financií a ministerstva hospodárstva sa na všetko dívajú len cez čísla. Ľudia nie sú čísla, hovorí minister práce Krajniak.
MAREK DOBEŠ: Produktivita práce sa sa vďaka novým technológiám zvyšuje tak, že v súčasnosti by sme boli schopní vyplácať dôchodky niekoľkonásobne väčšiemu počtu dôchodcov. Prečo teda nemáme vyššie dôchodky?
TOMÁŠ ZEMKO: Prorodinná politika je komplexná téma, kde nestačí dať budúcej matke pár desiatok eur na ruku.
Minister práce však priznal, že na zmenách ešte nie je istá politická zhoda.
Toto je výber piatich najdôležitejších článkov tohto týždňa, ktoré priniesla redakcia ekonomiky denníka Pravda.
Po avizovaných zmenách zostalo ticho.
MIROSLAV HOMOLA: Jeden strop skončí, iný začne platiť. Niekomu štát dovolí pomôcť rodičom, iným zase nie.