V noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždili nacisti pri likvidácii tábora Auschwitz-Birkenau tritisíc rómskych mužov a žien vrátane detí a starých ľudí.
Počas druhej svetovej vojny zomrelo približne 500 000 Rómov, na Slovensku sa počet obetí odhaduje približne na tisíc. Hroby s rómskymi obeťami v Kremničke, Nemeckej, vo Valaskej Belej, v Dubnici nad Váhom, vo Zvolene a v rôznych iných miestach Slovenska.
ZUZANA KUSÁ: Bičovanie neprináša katarziu. Ponižuje, prebúdza hnev, zatvrdzuje. Spomínanie na minulé tragédie preto nie je bez zodpovednosti.
Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré si od roku 2015 každoročne pripomínajú 2. august ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu.
MARIÁN REPA: Hoci nacisti zlikvidovali viac ako pol milióna Rómov a pomníky pripomínajúce túto hroznú udalosť sú roztrúsené aj po celom Slovensku, o porajmose, vie stále iba málokto.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová to povedala pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu.
Poznanie pravdy a histórie je základným predpokladom eliminácie extrémizmu, uviedol počas Pamätného dňa rómskeho holokaustu premiér Igor Matovič.
Väzňov fašisti naložili na nákladné auto a povedali im, že idú do nemocnice. Previezli ich však do lesa nad dubnickou zbrojovkou, postavili ich do radu a zastrelili. Písal sa 23. február 1945.
Trinásť Rómov, medzi nimi štyri ženy a štyri deti, zavraždili nacisti 6. novembra 1944 v obci Valaská Belá.
So svojím úradom už tretíkrát pripravil možnosť zapáliť počas pamätného dňa symbolickú sviečku obetiam holokaustu.
ZUZANA KUMANOVÁ: Pamätný deň rómskeho holokaustu si pripomíname 2. augusta. Perzekúcie, ktorým boli Rómovia v Európe vystavení, sa diali na etnickom princípe.
Okamura v januári povedal, že tábor v Letoch nebol oplotený a bol v ňom voľný pohyb.
V týchto dňoch si s pietou pripomíname rómsky holokaust a rovnako aj Rómov, ktorí zahynuli na Slovensku.
ZUZA KUMANOVÁ: Na Slovensku si udalosti genocídy Rómov pripomíname od roku 2005. Z iniciatívy o.z. In Minorita sa koná 2. augusta pietny akt v Banskej Bystrici.
Počas fašistického Slovenského štátu boli aj mnohí učitelia členmi Hlinkovej gardy a podieľali sa na zverstvách páchaných na Rómoch.
Práve na druhého augusta pripadá výročie zavraždenia vyše tisícky Rómov v koncentračnom tábore Osvienčim-Brezinka.
Obaja politici podľa nich porušili zákon verejným popieraním nacistickej genocídy Rómov.
SAŠA UHLOVÁ: Patrí k obľúbeným koníčkom českých politikov spochybňovať hrôzy počas vojny v obci Lety pri juhočeskom Písku.
Denník Pravda v seriáli Svedectvá pravdy približuje najtemnejšiu stránku nacistického režimu. Tretia séria sa končí príbehom Kláry Chlamtáčovej a zhrnutím židovského a rómskeho holokaustu.
Denník Pravda prostredníctvom príbehov žijúcich pamätníkov približuje najtemnejšiu stránku nacistického režimu. Dnes prináša príbeh rodiny Berkyovcov.