Rozdelenie Československa pred 30 rokmi bolo podľa Eduarda Hegera správne rozhodnutie.
RADOVAN GEIST: Tridsať rokov sa nemôžeme vyhovárať na Prahu (o čosi dlhšie ani na Budapešť či Viedeň). Za ten čas sa našou samostatnou politikou prehnala pestrá zmeska.
JIŘÍ PEHE: Rozdelenie Československa možno vnímať z mnohých uhlov. Keď však rôzne pohľady sčítame, možno tvrdiť, že tak v procese vedúcom k rozdeleniu spoločného štátu, ako aj v konečnom výsledku prevažujú pozitíva.
PAVEL ŠARADÍN: Obe spoločnosti cítia, že sú v mnohých aspektoch ekonomicky „kolonizované“ Západom. Mnohí podvedome „kolonizáciu“ vnímajú, potom sú ústretovejší k Rusku.
O pár dní si pripomenieme 30. výročie rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vznik samostatnej Slovenskej republiky.
Jedni význam dokumentu naďalej nedoceňujú, iní ho preceňujú a ďalším môže byť ukradnutý, lebo tí jeho obsah ani nepoznajú.
IGOR GREXA: Dosluhujúci federálny gramofón v r. 1992 vyhrával dookola "Kto na koho dopláca”. Občas ihla preskočila a z gramofónu sa ozvalo: "Dosť bolo Prahy!"
IGOR GREXA: Hovorme spolu o našich dejinách, kým neodídu tí, čo ich zažili. Subjektívne svedectvá priamych účastníkov majú vždy nenahraditeľnú autenticitu.
IGOR GREXA: Dokedy žijú tí, ktorým rozdelenie federácie zahýbalo osudmi, jednotné hodnotenie tejto udalosti nebude.
"Vyhli sme sa hrozbe balkánskeho vývoja a ako dva národy sme každý na samostatnej ceste zostali vo veľmi blízkom vzťahu,“ hovorí o rozdelení Československa Pavol Demeš.
„Tá najťažšia výzva je nájsť demokratickú odpoveď na sociálne neistoty a na eticky neisté časy,“ hovorí filozof a ľavicovo orientovaný politický analytik Martin Muránsky.
PETER WEISS: Na potvrdenie originality národných republík a obnovu federácie z ich vlastného slobodného rozhodnutia podľa štátoprávneho programu VPN nebola politická vôľa.
JAN RYCHLÍK: Každý sebavedomý a dotvorený národ smeruje prirodzeným vývojom k vlastnému štátu, hoci si to často väčšina jeho príslušníkov neuvedomuje.
PAVEL ŠARADÍN: Pri hodnotení česko-slovenských vzťahov zaznieva najčastejšie to, že sú najlepšie v histórii.
Osobnosti Slovenska v tretej časti ankety denníka Pravdy hodnotia 25 rokov samostatnosti Slovenskej republiky.
VÁCLAV ŽÁK: Pohŕdanie ústavou, ktorú Václav Klaus a jeho koaliční partneri - najmä ODA - dali do vienka Českej republike, zanechalo stopy.
"Rozdelenie spoločného štátu určite prospelo jednej veci: zlepšili sa vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi," hovorí slovenský historik Dušan Kováč.
Pred štvrťstoročím odzvonilo spoločnému štátu a vzniklo samostatné Slovensko. Lámali sa dejiny.
Príloha Víkend denníka Pravda prináša v rámci svojej pravidelnej rubriky Neznáma história cyklus Príbeh Slovenska - 25 rokov.
OLIVER BAKOŠ: Slovensko má zvláštny kredit, pretože ako mi jeden Sardínčan povedal: „Vy ste išli do horšieho!“ Jednoducho to o nás vedia.