Idylu v záhrade dokážu pokaziť rôznorodé oštary. Jednou z najväčších sú komáre. Ide to v sezóne aj bez repelentov?
Sezónne virózy nám v tomto období už dávajú poriadne zabrať. Dýchacím cestám pomôže v boji s chorobami vzduch, ktorý dezinfikovali rastliny.
V zime, keď potrebujeme najviac vitamínov, je to s bylinkami poslabšie. Zďaleka to však neznamená, že z vlastnej produkcie a v čerstvom stave nemôžete mať žiadne.
Varenie môže byť zábavné a kreatívne - jedlá, ktoré sú klasikou, napríklad paprikáš, môžete urobiť trochu inak. Tiež spojiť zdanlivo nespojiteľné, ako mafin a hamburger.
Dali ste si záväzok menej plytvať potravinami? Začnite pri často prehliadaných ingredienciách: bylinkách. Pestujte si ich sami a naučte sa, ako nevyhodiť ani byľku.
Väčšina z nás pozná rozmarín ako bylinku, ktorú používame v kuchyni. Dodá chuť mäsu, prílohám aj omáčkam, používa sa do likérov, zemiakom dodá extra chuť a rozhodne nesmie chýbať pri grilovaní mäsa. Dokáže však ešte viac.
Ak pri niektorých rastlinách platí, že nimi človek zabije dve muchy jednou ranou, tak sú to práve bylinky. Dokážu potešiť nielen oko, ale aj chuťové poháriky.
Pestovanie byliniek je čoraz atraktívnejšie. Môže za to aj súčasná pandémia, keď sme doma a radi by sme sa venovali činnosti, ktorá nám prinesie zábavu aj úžitok.
S príchodom kratších dní sa všetci poohliadame po možnostiach, ako sa udržať dlhšie sviežimi. Čaj a káva sú overenými parťákmi, ale na zvýšenie energie a sústredenia možno využiť aj bylinky.
Pozrime sa spolu na to, čo pomáha pri športových zraneniach ako sú pľuzgiere, svalová horúčka alebo pichanie v boku.
Žiaria všetkými farbami, rozveseľujú telo a myseľ. Na jar by našim príbytkom rozhodne nemali chýbať voňavé bylinky. Aké benefity majú pre naše zdravie?
Využite tento čas na užitočné činnosti. Okrem toho, že sa učíte cudzí jazyk a čítate, nájdite si čas aj na skrášľovanie.
Rozmarín sa tentoraz stal cieľom výskumu viacerých vedcov, ktorí zhodne tvrdia – táto bylina zlepšuje pamäť.
Ťažoba na hrudníku a ťažkosti s dýchaním majú jedného spoločného menovateľa – nahromadený hlien. Ako sa ho zbaviť domácimi receptami?
Privoniavanie si k éterickému oleju tejto aromatickej byliny dokáže údajne zlepšiť pamäť staršieho človeka až o 75 %. V čom sa skrýva zázračný účinok rozmarínu?
Prezradíme vám, ako zabojovať proti nafúknutému bruchu a ktorým potravinám sa radšej vyhnúť.
Pokiaľ ide o prechodnú, takzvanú jarnú únavu, treba na ňu reagovať, pretože pokles výkonnosti vyvoláva nervozitu, nepokoj, nespavosť, migrény, bolesti svalov, poruchy pozornosti a pamäti a niekedy tiež poruchy trávenia.
Viac vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov zo stravy? Nič nereálne. Vďaka vhodnému „spárovaniu“ potravín vykúzlime jedlá plné zdraviu prospešných látok.
Čerstvé ovocie, bylinky a ostatné prísady z kuchyne sa činia v prípravkoch, ktoré používame pri starostlivosti o pleť. Sú pre ňu hotovými bombami, preto ich môžeme právom označiť za "pleťové superfoody".
Po sviatočnom, nesviatočnom, nazvime to úprimne - obžerstve dobre padne v novom roku upokojiť zaťažené útroby a zvoliť jedlá zdravé, medzi ktoré patrí nesporne aj losos.