Toto je príbeh talentovaného „majstra útekov“, ktorý už mladý chápal, že rozdiel medzi pravdou a klamstvom občas znamená aj rozdiel medzi životom a smrťou.
SILVIA PORUBÄNOVÁ: Čokoľvek hrôzostrašné, neuveriteľné a spôsobené človekom sa v sociálnej realite udeje, môže sa v rovnakej či modifikovanej forme a intenzite zopakovať. Platí to bohužiaľ aj pre globálne tragédie typu svetová vojna a holokaust.
Čím sa nám prihovára dokumentárny film s názvom Gerta Vrbová?
Slovenským kandidátom na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film je dráma Správa slovenského režiséra Petra Bebjaka.
PETER JAVŮREK: Verdikt je pre mnohých sklamaním, najhoršie by však teraz bolo dožičiť kotlebovcom víťazstvo ich vlastnými zbraňami: skresľovaním skutočnosti.
Pochod kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu dvoch slovenských Židov, po ktorej za dramatických okolností v apríli 1944 úspešne ušli peši z koncentračného tábora do slovenskej obce Skalité.
V Múzeu holokaustu v Seredi štartuje v stredu projekt Kroky na hrane. Vznikol ako spomienka na Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Vďaka nim sa ľudia dozvedeli pravdu koncentrákoch.
Pokračujme bez fašizmu. Pod týmto názvom sa v Bratislave do 8. mája koná cyklus kultúrnych podujatí pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom.
Siedmeho apríla 1944 sa v koncentračnom tábore v Brezinke rozozvučali poplašné sirény. Ohlasovali útek dvoch väzňov.