V ponuke sú aj iní, v jeseni kvitnúci spoločníci. Vedzte, že nielen jar patrí cibuľovinám.
Každý kvet musí byť ručne zbieraný skoro ráno...
V Rovinke neďaleko Bratislavy je svetový unikát - najväčšia farma na pestovanie šafranu vo svete. Nepotrebuje ani pole, stačia jej regály v sklade.
Negatívne účinky sychravého počasia na ľudskú psychiku strčí hravo do vrecka vzácna bylina s neodolateľnou arómou.
Viete, že čierne, zelené či biele korenie sú vlastne tie isté guľôčky?
Koniec roka je u nás vždy v znamení veľkého vyvárania, vypekania a hodovania. Ak máte dosť jedného, druhého aj tretieho, ponúkame malú zmenu.
Bežne poznáme šafran ako vzácne korenie, ktoré dodáva jedlu unikátnu exotickú chuť aj farbu. Prospieva však aj pleti a preto sa stáva bylinkou, na ktorú ženy nedajú dopustiť.
Korenie je to, čo dáva jedlu jedinečnosť, vie urobiť z bežnej suroviny ozajstnú lahôdku. Jeho správnym použitím viete vyčarovať exotiku na tanieri.
Aby sme si doma urobili pravé risotto, ako od Taliana, treba dodržať niekoľko zásad. Prvým krokom k úspechu je výber ryže.
Vážia sa na gramy, a predsa dajú jedlu celkom inú chuť, vôňu, vzhľad, ba aj látky pre zdravie.
Šafran nie je len známe korenie. Je to aj domáci prostriedok, ktorý sa už stáročia používa na rôzne ochorenia.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Olejkárstvo a šafraníctvo malo v Turci starodávny pôvod. Ľudia tu tuším „odjakživa“ zbierali liečivé bylinky a vyrábali voňavé oleje z borievok a kosodreviny.
Indovia konzumujú priemerne dva gramy tejto koreniny denne. A práve tomuto faktu vďačia za niekoľkonásobne nižší výskyt civilizačných ochorení v porovnaní s Európou.
Niekedy je dobré pozrieť sa do svetovej kuchyne a nájsť pokrmy, ktoré dnes patria medzi najluxusnejšie, teda aj exkluzívne.
Menej slnka a koniec dovoleniek môže na človeka vplývať negatívne. O čosi zlepšiť ju môžu vhodne zvolené bylinky.
Šafran je vzácne korenie, ktoré vylepší nielen chuť vášho jedla. Šafran dokáže oveľa viac.