Kontroly budú podľa ministerky potrebné dovtedy, kým začne fungovať nový migračný a azylový systém EÚ a bude dôsledne chránená vonkajšia hranica EÚ.
Kremeľ krok označil za diskriminačný a sľúbil odvetu.
Schengenský priestor umožňuje viac ako 400 miliónom ľudí voľne cestovať bez kontrol na vnútorných hraniciach.
Ich občanom sa otvorí cestovanie leteckou a námornou dopravou bez hraničných kontrol, na pozemných hraniciach však kontroly zostanú v platnosti.
Minister zahraničia Juraj Blanár rokoval so šéfkou rumunskej diplomacie Luminicou Odobescovou.
Rakúsko vstup týchto dvoch krajín do Schengenu pred rokom vetovalo a začiatkom decembra presadilo myšlienku tzv. "vzdušného Schengenu".
Schengenský priestor tvorí 27 európskych krajín (členov aj nečlenov EÚ), ktoré zrušili na svojich vnútorných hraniciach mnoho kontrol.
BORIS DIVINSKÝ: Nárast počtu evidovaných nelegálnych migrantov na vyše 1 000 percent ku koncu augusta oproti porovnateľnému obdobiu minulého roka sa nedá prehliadnuť. Ako túto výzvu zvláda štát?
RADOVAN GEIST: V minulom roku narástol počet žiadateľov o azyl v EÚ o viac ako 50 %. V tomto roku sa zvýšil o ďalších 28 %. Ak bude trend pokračovať, priblížime sa k číslam z vrcholu takzvanej migračnej krízy z r. 2015.
Miestni však nie sú príliš spokojní.
Vstup Rumunska do Schengenu zablokovalo vlani v decembri Rakúsko.
Mikulec podľa šéfa diplomacie pri riešení migrácie postupuje správne.
Cieľom, prečo sa tam chceli dostať, bolo najmä odstránenie kontrol na hraniciach s Európskou úniou.
Chorvátsko sa stalo sa 27. štátom schengenského priestoru, kde je možný voľný pohyb tovaru a osôb, ako aj 20. členom eurozóny.
Pozrite sa, aké motívy budú na chorvátskych eurominciach - platiť nimi budete už od januára.
Bulharsko a Rumunsko zatiaľ nebudú členmi európskeho schengenského priestoru.
Chorvátsko dúfa, že odstránenie kontrol na jeho hraniciach s EÚ prinesie výhody najmä pre cestovný ruch, kľúčové odvetvie národnej ekonomiky.
JURAJ DRAXLER: Najnovšia diskusia o rozširovaní schengenského priestoru otvorila otázku, ako vlastne hodnotiť a korigovať členské štáty EÚ.
Chorvátsko je súčasťou Európskej únie od roku 2013, ale v súčasnosti ešte nie je v schengenskom priestore.
Takéto opatrenie už zaviedli vo Fínsku, v Poľsku a pobaltských krajinách.