V posledných dekádach dochádza k výraznému nárastu počtu obyvateľov Slovenska, ktorí hľadajú nové príležitosti mimo hraníc SR.
Ženy sú tiež častejšie ovdovené ako muži, ukázalo Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021.
Na Slovensku je historicky najmenej osôb žijúcich v manželstve.
ZUZANA KUSÁ: Politická kariéra sa dnes nedá urobiť bez hovorenia o adresnosti a znižovaní administratívnej záťaže. Jedno aj druhé je súčasťou vzývania dobra.
MARIÁN REPA: Parlament pred štyrmi rokmi prijal zákon upravujúci systém financovania cirkví a náboženských spoločností. Jeho výsledkom je, že napriek poklesu veriacich štát prispieva cirkvám viac.
Najviac ich bude mať voľno v Prešovskom kraji.
Ženy prevládajú vo všetkých krajoch Slovenska. Aj v rámci okresov, je prevaha mužov skôr raritou.
Najviac ľudí s ukrajinskou národnosťou žije v okrese Prešov. Vyplýva to z výsledkov najčerstvejšieho sčítania obyvateľov Slovenska.
MIROSLAV TÍŽIK: Pokles počtu prihlásených k najväčším cirkvám, najmä ku katolíckej cirkvi, s nadšením prijali kritici silnej pozície cirkví vo verejnom a politickom živote. Ich radosť je však predčasná.
JURAJ BUZALKA: Asi najdiskutovanejším výsledkom Sčítania ľudu, domov a bytov v roku 2021 je „zmiznutie“ 300-tisíc katolíkov a 30-tisíc evanjelikov od roku 2011 a nárast počtu ľudí bez náboženského vyznania.
Hlavnému mestu stúpol počet obyvateľov o viac ako 64-tisíc. Do kasy to prinesie o 15,5 milióna eur viac.
MARIÁN REPA: Výsledky sčítania obyvateľstva sú studenou sprchou pre všetkých, ktorí sa usilujú o klerikalizáciu verejného života u nás. Výrazne stúpol počet ľudí bez vyznania, naopak, katolíkov je o 300-tisíc menej.
Bez náboženského vyznania je takmer 1,3 milióna obyvateľov.
Mnohí učení muži tvrdili, že mozog ženy nedokáže zvládnuť náročné akademické štúdium. Dnes na Slovensku vyštuduje každý piaty a je medzi nimi viac žien.
MARIÁN REPA: Slovensko starne. Kým ešte pred desiatimi rokmi bolo v populácii viac detí ako seniorov nad 65 rokov, v roku 2021 je to už naopak. Stojíme tak pred otázkou, akým spôsobom riešiť túto demografickú krízu.
Mesto Bratislava a bratislavské mestské časti nie sú spokojné s prvými zverejnenými údajmi z tohtoročného sčítania obyvateľov.
Populácia na Slovensku starne. Mierne narástol podiel rozvedených a slobodných ľudí. Vzrástol aj podiel vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov.
Štatistický úrad upozorňuje ľudí, že žiadne takéto kontroly nevykonáva. Vyzýva ľudí, aby v prípade zaznamenania podobných aktivít okamžite kontaktovali políciu.
Celkový podiel sčítaných predstavuje 92,7 percenta z odhadovaného počtu obyvateľov.
Sčítanie obyvateľov 2021 je vo finále. V nedeľu 13. júna sa končí fáza asistovaného sčítania obyvateľov.