Vianočné obdobie sa spája s hojnosťou, ktorá však zvykne viesť k plytvaniu. Počas sviatkov si chcú ľudia dopriať a vo veľkom míňajú nielen na darčeky, ale aj na jedlo a nápoje.
Už niekoľko dní aj Slováci navštevujú cintoríny a spomínajú na svojich zosnulých. To však často kráča ruka v ruke s navýšením odpadu.
Čo do nich patrí a kde ich nájdete? Prečo separovať tuky a oleje? Pilotný projekt začal aj v Košiciach.
V súvislosti s povinnosťou miest a obcí separovať aj biologicky rozložiteľný odpad z kuchyne nás projekt - komunitné kompostovanie na sídlisku.
Slovensko by malo podľa nového občianskeho združenia zaviesť intenzívnejšiu recykláciu a prispieť k zlepšeniu obehového hospodárstva.
Počas júla doručí obyvateľom rodinných domov pracovníkmi OLO balíček dvoch roliek s recyklovateľnými vrecami.
Ľudia chcú žiť ekologickejšie. Potvrdzujú to aj posledné údaje o množstve triedeného odpadu na Slovensku.
FRANTIŠEK MÁTEL: Problém znečisťovanie životného prostredia obalmi z plastov nespočíva len v „zlých“ plastoch, ale najmä v nezodpovedných ľuďoch.
Zavedenie 90-percentnej recyklácie na PET fľaše napríklad môže podľa slovenských výrobcov viesť k poklesu triedenia plastov ako celku.
Minister životného prostredia v rozhovore pre Pravdu hovoril aj o možnej kandidatúre Bélu Bugára za prezidenta a o tom, či sa z Mosta-Híd stáva etnická strana.
FRANTIŠEK MÁTEL: Spotrebiteľ má záujem o výrobok, ktorý dlho výdrží, dá sa za prijateľnú cenu opraviť, ale má o výrobu takýchto produktov záujem aj výrobca?
Kuchyňa bola kedysi srdcom domácnosti. Dobrý dizajnér okrem funkčnosti navrhovaného zariadenia myslí aj na separovanie odpadu.
Zmenu odpadovej politiky prinesie nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov,
Slovensko má stále spomedzi európskych krajín najnižšie poplatky za skládkovanie.
Odpad môže byť v roku 2019 oveľa drahší. Ministerstvo životného prostredia sa chystá zatlačiť na samosprávy tým, že zdvihne ceny za skládkovanie.
Na Slovensku vznikne ročne takmer 1,9 milióna ton komunálneho odpadu, čo je asi 350 kilogramov na jedného obyvateľa. V triedení odpadu zaostávame.
Nový model zberu odpadu vytlačil ceny potravín. Zdvihli ich výrobcovia, ktorí znášajú náklady na odvoz a likvidáciu. Tým sa nepáči, že za smeti platia veľa.
Slovensko patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného odpadu, ktorý predstavuje len 12 percent.
Slovensko musí zlepšiť odpadové hospodárstvo, kvalitu ovzdušia, ako aj vodné hospodárstvo. Vrámci EÚ sme na chvoste recyklácie komunálneho odpadu.
Vziať zber a recykláciu odpadu z pliec samospráv a prehodiť ich na firmy. Tie si budú financovať samy a obciam sa vytvorí priestor na zníženie poplatku za smeti.