Vedci z európskej služby Copernicus uviedli, že vrstva ozónu nad Arktídou je rekordne tenká, a nad oblasťou severného pólu sa tak vytvorila neobvyklá ozónová diera.
Nemecký ľadoborec RV Polarstern našiel kryhu na zakotvenie a môže tak odštartovať svoju ročnú misiu.
V apríli 2020 otvorí svoje brány jedno z najpodivnejších ubytovacích zariadení na planéte. Ľadové iglú na severnom póle.
Rozvoj a modernizácia Severomorskej flotily a celej arktickej oblasti zostávajú aj naďalej jednou z priorít ruského ministerstva obrany.
Rusi chystajú expedíciu na najsevernejšie miesto planéty. Dostať sa tam chcú pomocou trojnápravového obojživelníka. A to bez akejkoľvek vonkajšej pomoci. Burlak toho zvládne naozaj dosť.
Krásny animovaný film Až na severný pól pôsobí „ako živý“. Na tváre postáv si divák zvykne ako na ozajstných hercov a s napätím i potešením sleduje ich mimiku v rôznych náladách.
V niektorých oblastiach Arktídy bolo tento mesiac až o dvadsať stupňov Celzia viac, ako je dlhodobý priemer.
Úloha riasami zafarbeného červeného snehu pri topení ľadu v Arktíde bola výrazne podcenená. Podľa novej štúdie vedcov červený sneh sa topí podstatne rýchlejšie.
Naša planéta sa stále mení, či už prirodzene alebo zásahom človeka. Niektoré miesta tak po rokoch budú vyzerať úplne inak a sú aj také, ktoré sa stratia.
Cesty ľadoborcom na severný pól sú čoraz populárnejšie. Turisti objavujú polárnu flóru aj pozostatky bývalých výskumných staníc.
Mount Everest býva označovaný aj ako tretí pól zeme. Tento "pól", ale aj severný a južný, zdolal pred 20 rokmi Nór Erling Kagga.
Okázalá akcia má potvrdiť ruské ambície v polárnych oblastiach, ktoré znásobujú vyhliadky na lukratívnu ťažbu ropy a zemného plynu v severských vodách.