BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Run na banku prebehne tak rýchlo, ako sa šíria informácie či dezinformácie o jej ťažkostiach.
V USA zbankrotovala banka Silicon Valley Bank, vo Švajčiarsku zase Credit Suisse preberie finančný dom UBS. Mali by sa Slováci obávať o vklady?
ĽUBOŠ PAVELKA: Banková kríza jasne dokazuje, že centrálne banky sú slúžkami vlád pri oživovaní ekonomiky cez nástroje kvantitatívneho uvoľňovania vedúce k umelo lacným peniazom.
Akcie banky v stredu klesli o 18 % na nové rekordné minimum, pričom náklady na poistenie dlhopisov proti nesplateniu v blízkej budúcnosti sa priblížili k úrovni, ktorá zvyčajne signalizuje vážne obavy investorov.
Všetko, čo zaplatí štát, zaplatíme my. Takže nie je to pravda, na konci dňa to musia zaplatiť daňoví poplatníci, tvrdí ekonóm Juraj Karpiš.
„Ak sa toto vymkne z rúk, je to konečná. Bohatí by však mali znášať časť strát,“ hovorí v podcaste denníka Pravda ekonóm INESS Juraj Karpiš.
Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická, hovorí NBS.
Signature Bank bola komerčná banka, ktorej takmer štvrtina vkladov ku koncu septembra pochádzala zo sektora kryptomien.
Vláda USA, Federálny rezervný systém (FED) a FDIC zvažujú vytvorenie fondu na zabezpečenie vkladov v bankách, ktoré sa dostanú do problémov v dôsledku krachu SVB.
Viac ako 250 vedúcich predstaviteľov britských technologických firiem podpísalo v sobotu list adresovaný Huntovi, v ktorom žiadali vládnu intervenciu a varovali pred "existenčnou hrozbou".