Zákaz platí pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich z krajín Európskej únie a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA).
Praotcovia ju nazývali pyskovou a paprčkovou chorobou. Spôsobovala obrovské škody, a všetky lieky boli nanič. „Choroba musí vyzrieť sama sebou,“ tvrdili. Reč bola o slintačke a krívačke.
Starostovia kritizujú ministra pôdohospodárstva, že im vopred nič nepovedal, ľudia žili polovicu týždňa v strachu.
KDH je presvedčené, že plošný odstrel medveďov situáciu nevyrieši a je neprimeraný.
IGOR DANIŠ: Pred dvomi týždňami sme hromžili, akou krízou prechádza Slovensko. Dnes vidíme, ako sme preháňali. Teraz čelíme dvom skutočným hrozbám.
Matúš Šutaj Eštok kričal na šéfa SaS v živom vysielaní. Zastáva si spôsob manažovania slintačky a krívačky.
JOZEF SEDLÁK: Keď slintačka udrela pred polstoročím, v obavách pred rozšírením nákazy zatvorili dojičky a kŕmičov bez veľkého vysvetľovania na farmách. Ľudia to prijali na počudovanie bez veľkého reptania.
Zosumarizovali sme najdôležitejšie otázky a odpovede o slintačke a krívačke na Slovensku.
Medzi preventívne opatrenia na celoslovenskej úrovni bude patriť napríklad zákaz akéhokoľvek premiestňovania vnímavých zvierat z chovu do chovu a na bitúnok.
Obe farmy sa nachádzajú v regióne, ktorý susedí s Maďarskom, kde bola neďaleko hraníc so Slovenskom slintačka a krívačka potvrdená pred dvoma týždňami.
Minister apeluje na ľudí, aby nechodili do danej lokality v Maďarsku nakupovať mäso alebo neprevážali seno, čím sa ochorenie môže preniesť na Slovensko.
Ochorenie pácha väčšie škody ako choroba šialených kráv.
Česko v reakcii zaviedlo vlastné opatrenia.
V Česku bola naposledy slintačka a krívačka zistená v roku 1975.