Na konci februára, ak to počasie dovolí, budete môcť pozorovať všetky planéty našej Slnečnej sústavy naraz.
Planéta HD 189733 b, vzdialená 63 svetelných rokov, fascinuje vedcov svojou štipľavou atmosférou a extrémnym počasím, ktoré poodhaľujú tajomstvá vzniku planét.
Podľa autorov štúdie existuje malá, len približne sedempercentná šanca, že by gravitácia nášho Slnka dokázala zachytiť exoplanétu z inej sústavy aj ďaleko za obežnou dráhou Neptúna.
Saturn znovu získal prvenstvo v počte mesiacov v Slnečnej sústave. Astronómovia potvrdili objav 62 nových mesiacov tejto planéty, čím sa ich oficiálny počet zvýšil na 145.
OLIVER BAKOŠ: Práca poslancov je nesmierne náročná. Mnohí z nich sa horko-ťažko pokúšajú pochopiť zmysel predkladaných zákonov, uznesení či všakovakých pestrých rozhodnutí.
Astronómovia objavili dôkazy o existencii doteraz neznámej planéty, ktorá obieha okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy k našej slnečnej sústave.
Skúmať históriu kozmu v najkrajnejších hlbinách času a priestoru i pátrať po známkach možného života mimo našej slnečnej sústavy sa vydal vesmírny teleskop Jamesa Webba.
Nové poznatky o najväčšej búrke v slnečnej sústave, vynález nového nanomateriálu na liečbu kožných infekcií. Prinášame vám súhrn uplynulého týždňa z oblasti vedy.
Prúdenie vetra na okrajoch Veľkej červenej škvrny na Jupiteri sa stále zrýchľuje.
Vedci objavili vodu a organické látky na povrchu vzorky z asteroidu zo slnečnej sústavy. Takýto materiál sa podarilo nájsť na asteroide prvýkrát.
Zatiaľ čo Zem je jediná obývateľná planéta Slnečnej sústavy, sústavy okolo iných hviezd môžu mať takýchto planét až sedem.
Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že by mohol použiť skákajúceho robota na parný pohon k skúmaniu vybraných mesiacov Slnečnej sústavy.
Každá sekunda zaznamenáva deň pohľadu na stred slnečnej sústavy.
Merkúr je najmenšou planétou Slnečnej sústavy a zo všetkých planét obieha najbližšie k Slnku. Počas svojho obehu je dostatočne jasný na to, aby bol viditeľný voľným okom.
Podľa vedcov je medzihviezdny objekt úplne odlišný od komét Slnečnej sústavy.
Nová teória naznačuje, ako mohol vzniknúť Oumuamua, prvý zaznamenaný návštevník našej Slnečnej sústavy z iného hviezdneho systému.
Zemi podobnú planétu mimo Slnečnej sústavy objavil tím vedcov pri novej analýze skorších údajov získaných Keplerovým vesmírnym ďalekohľadom NASA.
Vedci našli najstaršiu hmotu na Zemi. Niektoré častice sú staré až 7,5 miliardy rokov, takže prevyšujú vek Zeme, ale aj celej slnečnej sústavy.
Teleskop TESS amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavil relatívne blízko Slnečnej sústavy planétu veľkosťou podobnou Zemi, ktorá obieha okolo svojej hviezdy TOI 700 v takzvanej obývateľnej zóne.
Poslednú planétu Slnečnej sústavy obiehajú dva malé mesiace oválneho tvaru - Thalassa a Naid.