FILIP ŠANDOR: Prezident má v zahraničí otvorené dvere na najvyššej úrovni, tak má možnosti rozvíjať ekonomickú diplomaciu. Pre proexportne orientovanú slovenskú ekonomiku je to často kľúčové.
Ako ambasádor sa vráti do Ruska diplomat, ktorý bol na rovnakom poste do roku 2020. V marci 2018 ho vláda dočasne povolala na protest na Slovensko.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Kvalitná diplomacia je súčasť štátnosti. A bez špičkových veľvyslancov (nie s neskúsenými straníkmi) sa záujmy v zahraničí dajú ťažko presadzovať.
Najintenzívnejšie som krajanskú agendu vnímal v Rumunsku. Už predtým som od známych počul o tamojších Slovákoch a niektoré veci sa mi zdali neuveriteľné.
Začiatkom roka 2004 som sa ujal funkcie veľvyslanca v Dubline. Tento štát bol symbolom zaostalosti, a nebol lákadlom pre prisťahovalcov. To sa zmenilo.
Štátna samostatnosť priniesla Slovenskej republike aj niektoré nové funkcie. Novou výzvou bolo rozvíjanie vzťahov so zahraničnou krajanskou komunitou.
"Obdivoval som,“ povedal pre Pravdu bývalý slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák o zosnulom Eduardovi Kukanovi.
Bývalý slovenský minister medzinárodných vzťahov Pavol Demeš spomína na Eduarda Kukana.
OLIVER BAKOŠ: Slovenský minister financií Igor Matovič je príkladom, že všetko v perspektívnej spolupráci s inými štátmi nie je ešte stratené.
Slovenskí veľvyslanci zareagovali na vyjadrenia ministra financií Matoviča a jeho piatkovú návštevu v Budapešti.
PETER WEISS: Slovenský premiér sa doslova blamoval pred náročnou francúzskou politickou scénou, politickými komentátormi i pred hlavou francúzskeho štátu. A nepochybne vyrazil dych celému diplomatickému zboru akreditovanému v Paríži.