Predaj domácich potravín na Slovensku klesá a domáca výroba sa dostáva pod čoraz väčší tlak globálneho obchodu s potravinami.
Párky plné múky, mäso napumpované vodou a fosforečnanmi, aby v ňom voda vydržala. Dopekaný chlieb a pečivo. Sladidlá, glutaman, chemické konzervanty... To chceme jesť?
Kúpiť čerstvú slovenskú zeleninu cez leto nie je vôbec jednoduché. Zeleninárska výroba v poslednom desaťročí výrazne upadla.
Obchodníci a výrobcovia sa sporia, koľko slovenských potravín sa v skutočnosti predáva v obchodných sieťach na Slovensku.
Z dvesto vajec, ktoré Slováci do roka skonzumujú, jedna tretina pochádza z dovozu, najčastejšie z Poľska. Vajíčka sú jednou z posledných potravín, vo výrobe ktorých je Slovensko sebestačné.
"Ak má slovenské poľnohospodárstvo prežiť, musí sa do jeho záchrany vložiť štát,“ hovorí o požiadavke roľníckej samosprávy jej predseda Milan Semančík.
Dnešný záujem o domáce potraviny vyjadruje nielen nostalgiu po niečom, o čo sme prišli, ale aj vzburu proti tomu, čo sa doteraz predávalo.
Aj keď ľudia kupujú viac slovenských potravín, ich predaj zostáva stále na nízkej úrovni. Navyše Slovensku chýbajú výrobné a spracovateľské závody.
Len polovica kurčiat, ktoré skonzumujú slovenskí spotrebitelia, pochádza od domácich výrobcov.
Štátna veterinárna a potravinová správa chce očistiť trhoviská od takého zahraničného tovaru, ktorý sa vydáva za slovenský.
Podiel slovenského hydinového mäsa na pultoch obchodov medziročne poklesol.
Podiel slovenských potravín na pultoch reťazcov klesol na historické minimum, keď dosiahol 43 percent.
Podiel slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov dosiahol v tomto roku 43 %, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o 0,6 percentuálneho bodu.
Až o 30 percent klesol predaj nepasterizovaných výrobkov z ovčieho mlieka po ochorení návštevníkov jedného z ružomberských salašov.
Slovenské výrobky z ovčieho mlieka sú bezpečné a podliehajú pravidelnej kontrole.
Podvodníci dnes na trhoch bežne predávajú prebalené poľské kurčatá ako produkty slovenských fariem. Z trhu tak vytláčajú poctivých menších chovateľov.
Dnes je skôr výnimočné stretnúť sa so slovenskou hydinou. Škoda, že už iba každé druhé kurča, ktoré skonzumujú Slováci, pochádza od slovenských výrobcov.
Pôvodné potravinárske a remeselné výrobky, ktorým hrozilo, že upadnú do zabudnutia, sú opäť žiadané.
Slovensko má najnižšie zastúpenie domácich potravín spomedzi krajín Visegrádskej štvorky. Obchodníci a potravinári chcú situáciu zmeniť.
Zástupcovia Zväzu obchodu a cestovného ruchu a Potravinárskej komory podpísali Iniciatívu na podporu ekonomiky Slovenska.