Vesmírna sonda BepiColombo, ktorá od roku 2018 putuje k Merkúru, sa priblížila k Venuši na vzdialenosť 10 720 kilometrov.
Biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience ohlásila pozitívne predklinické výsledky svojej vakcíny proti novému koronavírusu.
Vďaka embryu dinosaura, ktoré sa perfektne zachovalo vo svojom vajíčku, vedci spoznali nové detaily o vývoji a vzhľade dlhokrkých dinosaurov.
Diagnostika parazitárnych ochorení ľudí na Slovensku stále ešte nie je na dostatočnej úrovni. Túto situáciu však výrazne menia výsledky aktuálneho projektu Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Keď americkí vedci vystavili neurónové siete umelej obdobe spánku, prospelo im to tak, ako keď sa ľudia dobre vyspia.
MICHAL NOVÁK, JOZEF MASARIK, ĽUBOR FIŠERA, JURAJ ŠTEŇO, FRANTIŠEK SIMANČÍK, JURAJ DRAXLEX: Slovensko stojí pred bezprecedentnou výzvou prekonať nasledujúce mesiace tak, aby naša spoločnosť prežila s čo najmenšími stratami.
Vo Vedeckom parku Univerzity Komenského pracujú na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu u nás.
Prišiel z medzihviezdneho priestoru a nie je súčasťou našej slnečnej sústavy. Má kometárnu povahu – okolo Slnka len preletí a nikdy viac sa do Slnečnej sústavy nevráti.
Až dve tretiny Slovákov majú záujem o vedu a sú zvedaví, ako nové objavy môžu ovplyvniť ich život. O konkrétnej práci vedcov však majú len hmlisté predstavy.
Aj keď sa o úpadku slovenskej vedy hovorí už desaťročia, situácia sa nezlepšuje. V tejto oblasti zaostávame aj za štátmi visegrádskej štvorky.
Podujatie bolo vyvrcholením celoslovenského Týždňa vedy a techniky, ktorý potrvá do nedele 11. novembra.
Štyri samostatné druhy gekóna egejského, ktoré boli doteraz považované za jeden, sa podarilo identifikovať slovenským vedcom v spolupráci s medzinárodným tímom.
Slovenskí vedci opísali v prestížnom časopise Palaeontographica dokonale maskovaný hmyz - švába z vyhynutej čeľade Umenocoleidae.
Zrejme pre silný zásah radiáciou nabitých častíc z kozmu sa do vážnych problémov dostala prvá slovenská družica skCUBE.
Novinárskym hitom minulého týždňa bola slovenská veda.
MARIÁN REPA: To, že Slovensko nezaplatilo za medzinárodnú databázu Elsevier, je vizitkou, ako šlendriánsky u nás fungujú inštitúcie.
Slovenskí vedci sú od 1. januára bez prístupu do databáz medzinárodných vedeckých poznatkov. Centrum vedecko-technických informácií nezaplatilo vlani predplatné.
Požiadavky protestujúcich vedcov sú podľa ministerstva školstva podnetom na vnútorný dialóg v rámci Slovenskej akadémie vied.
Aj napriek zvýšenému rozpočtu sa slovenskí vedci opäť vybrali do ulíc. S transparentmi Veda chce žiť, veda nechce prežívať protestovalo v Bratislave takmer dvesto mladých vedcov.
Kým svetové politické špičky nevedia prijať zásadné opatrenia voči klimatickej zmene, slovenskí vedci prišli na jednoduché riešenia. Pomôcť v mestách by mala zeleň.