DUŠAN CHRENEK: Od vstupu Slovenska do Európskej únie už ubehlo 13 rokov. Hoci v živote človeka to nie je až tak veľa, naša krajina sa za tento čas významne zmenila.
Ahoj, Európa! Týmto pozdravom pri vychádzke 150-tisícového davu Bratislavčanov do rakúskeho Hainburgu sa tri týždne po revolúcii začala dlhá cesta Slovenska do spoločnej Európy.
Oživenie slovenského hospodárstva po kríze bolo podľa údajov komisie jedným z najrýchlejších v únii. Solídny hospodársky rast má pokračovať.
Brusel považuje za nutné na Slovensku čím skôr riešiť oblasť vzdelávania, sociálno-ekonomické nerovnosti či neudržateľné zdravotníctvo.
Program Horizont 2020 má priniesť Európskej únii viac pelomových objavov a svetových prvenstiev.
Ak sa pri hodnotení Slovenska Európska komisia na niečo špeciálne zamerala, bola to naša neschopnosť myslieť dopredu.
Pre Európu bude čoraz ťažšie konkurovať rozvíjajúcim sa krajinám v tradičných priemyselných odvetviach aj v niektorých službách.
Zmena klímy ovplyvní všetky aspekty potravinovej bezpečnosti vrátane dostupnosti a cenovej stability.
Svet je na polceste k prekročeniu hranice otepľovania o dva stupne Celzia. Štáty rokujú, ako tento nepriaznivý trend zastaviť.
Podporný program zo strany Európskej komisie by mal podľa ekonóma Igora Kissa pomôcť znižovať príjmové nerovnosti v Európe. Kľúčové je však pokračovanie v reformách.
Európska komisia dala zelenú sporným rozpočtom Talianska a Francúzska na budúci rok, no s hrozbou pokuty, ak nepristúpia na ich podmienky. Úsilie Slovenska pochválila.
Európska komisia prichádza s radom opatrení, ktoré by mali po kríze opätovne v Európe naštartovať hospodársky rast a priniesť nové pracovné miesta.
Energetická mapa Európy sa prekresľuje už niekoľko rokov. Kľúčovou je potreba ubrzdiť klimatické zmeny a zabezpečiť Európskej únii bezpečné a stabilné dodávky energií.
Energetické úspory a obnoviteľné zdroje energie pomôžu znížiť ceny energií, hovorí Paul Hodson, šéf Odboru energetickej efektívnosti Európskej komisie.
Vďaka investíciám firiem do informačných technológií a vďaka internetu sa aj z lokálnych firiem môžu stať firmy, ktoré predávajú svoje výrobky do celého sveta.
Od tohto mesiaca Európska centrálna banka prevzala na seba povinnosť a zodpovednosť vykonávať dohľad nad najvýznamnejšími bankami v Európe.
Klimatické zmeny budú výrazne formovať energetickú stratégiu v EÚ, ktorá chce viac podporiť zelenú energiu. Slovensko získa z európskych peňazí na modernizáciu energetiky až 300 miliónov eur.
Rozbehnutá integrácia trhu s energiami priniesla prvé výsledky. Podľa EK je integrovaný trh s energiami najefektívnejší spôsob, ako zabezpečiť obyvateľom dodávku energií za prijateľné ceny.
V medzinárodných testovaniach sa slovenskí žiaci čoraz viac prepadávajú. Celkové výdavky na školstvo nesvedčia o tom, že by investície do vzdelávania boli prioritou štátu.
Cenia si ľudia na Slovensku vzdelanie? Veď máme 36 vysokých škôl a čoraz viac ľudí s vysokoškolským diplomom a titulom magister či inžinier.