Porazte jesennú depresiu a vyrazte na zaujímavé miesta Slovenska.
výmera Národného parku sa zvýši na 35 522 hektárov.
Historické zmienky o ochrane jeho územia siahajú do roku 1925, keď bola Jasovská jaskyňa vyhlásená za prírodnú rezerváciu.
Nové návštevnícke centrum by malo vzniknúť v extraviláne obce Silická Jablonica.
Na území Slovenského krasu hibernuje túto zimu 18 druhov netopierov v celkovom počte viac ako 70 000 jedincov.
Stupeň ochrany má byť zvýšený na štátnych pozemkoch, možnosť turistiky a pohyb turistov majú ostať zachované.
V muzeálnej časti budú vystavené rôzne pamiatky o obci, rastliny a živočíchy charakteristické pre Zádiel a jeho okolie.
Na vrchole ďalšieho svojbytného sveta, Silickej planiny vychádza z bielych „oblakov“ Gábor Rusznyák. Pasie 450 oviec. Sám. Čítajte prvý diel seriálu Pravdy Zachráňme národné parky.
Národný park Aggtelek, asi 65 km juhozápadne od Košíc, je typický prírodnou krásou. V tejto krasovej oblasti je veľa jaskýň, dovedna až 280.
Čím je Slovensko svetové? Ktoré kultúrne pamiatky a prírodné unikáty sa dostali na zoznam UNESCO? Môžete si o nich prečítať každý pondelok.
Biosférické rezervácie, podobne ako lokality svetového dedičstva, sú medzinárodne významné územia, ktoré vyhlasuje UNESCO.
"Pastiere ružové žijú v Európe len na jej úplnom okraji. Ich hlavné miesta výskytu sú v Strednej Ázii v Kazachstane, kde hniezdia v mnohotisícových kolóniách v stepných oblastiach."
Obnovenej populácii sysľov pasienkových sa v Slovenskom krase darí. Zimu prežilo približne 330 jedincov, čo je pri ich vysokej úmrtnosti počas hibernácie veľký úspech.
Na chránené vtáčie územie Slovenský kras sa po zime vrátilo asi o polovicu menej migrujúcich vtákov, ako bol priemer za posledných jedenásť rokov.
Planiny, jaskyne a priepasti Slovenského krasu fascinujú svojou návštevníkov aj dnes, 40 rokov po jeho vyhlásení za chránenú krajinnú oblasť.