IGOR DANIŠ: Fico ako starý pragmatik vytušil, že jedna etapa slovenskej politiky sa končí. Novými tézami chce vymedziť ihrisko pre ďalšiu hru. Tú predchádzajúcu síce vyhral, ale v ďalšej mu hrozí porážka.
IGOR DANIŠ: Akou cestou sa vydá Smer, rozhodne len predseda Fico. No najmúdrejším riešením by bolo nevydať sa žiadnou cestou.
Podľa politológov by bola otočka k Patriotom len formálna, keďže má Smer dlhodobo blízko k Orbánovi aj Babišovi.
IGOR DANIŠ: Orať hlbokú brázdu medzi dvoma tábormi a robiť tvrdú, ale zato slušnú konfrontačnú politiku sa dá aj bez silných emotívnych, nepriateľsky nabitých slov.
Poslankyňa Holečková vyzvala vládu, aby zverejnila presný účel, na ktorý bolo použitých viac ako 400-tisíc eur z rozpočtu vynaložených na cyrilo-metodské slávnosti.
Hnutie Republika zatiaľ pred novou frakciou uprednostňuje vlastenecké subjekty a pomôcť by mohol aj ohrozenej ID, do ktorej chcela patriť aj SNS Andreja Danka. Patrioti a ID sa však zrejme spoja.
IGOR DANIŠ: Fico pokojne môže hrať dvojakú hru: hlásiť sa k socialistom, vyhadzovať im na oči ignoranciu a v kuloároch dohadovať politické obchody s Orbánom a Babišom.
Politik Smeru vidí situáciu ako snahu českých politických špičiek „rozrušiť" vzťahy SR a ČR.
Do parlamentu by sa dostalo sedem politických subjektov.
Kaliňák zatiaľ nepočul o žiadnych personálnych zmenách v koalícii. Pellegriniho už do koaličnej zostavy nepočíta.
Po množstve nadávok, ktoré zazneli z mediálneho podcastu na členov strany Smer sa smeráci pýtajú, či takto má vyzerať zmierenie.
Politológovia nepredpokladajú, že sa Pellegrini voči vláde bude vymedzovať. Podporu koalície ešte bude potrebovať pri prípadnej opätovnej kandidatúre. Môže však prekvapiť.
Kým víťaz volieb PS má v pláne pokračovať v členstve vo frakcii Renew Europe (Obnovme Európu), budúcnosť Smeru a Hlasu v niektorej z frakcií je zatiaľ otázna.
Výsledky eurovolieb nastavené trendy potvrdili. Sme krajinou dvoch táborov a krajinou straníckych dvojčiat, ktoré budú musieť premýšľať, čo ďalej.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Víťazom volieb do europarlamentu je Progresívne Slovensko, o tom niet pochýb. Ale pravda je aj to, že vyhrali národno-konzervatívne sily. Je zaujímavé, ako si každá strana vie interpretovať výsledky volieb po svojom tak, aby to vyhovovalo jej optike a politickému sebavedomiu.
Politológovia predpokladajú, že koaličný spor sa bude naťahovať a zrejmé je, že Smer uprednostňuje ako koaličného partnera SNS.
Smer berie voličov Hlasu, SNS, no o hlasy s najsilnejšou koaličnou stranou bojuje aj Republika. Kým uhríkovci rastú, Dankova strana sa prepadla.
Pravda oslovila desať strán, ktoré v prieskumoch dosahujú hranicu okolo troch a viac percent.
Ako vnímajú strany eurovoľby v tieni atentátu? Čo hovoria odborníci na kampaň a jazyk oboch táborov?
IRIS KOPCSAYOVÁ: Eurovoľby sú za dverami, ale Slovensko nimi nežije. Voľby do Európskeho parlamentu možno nikdy nehýbali krajinou - určite nie natoľko ako voľby do národného parlamentu či tie prezidentské.