Prinášame prehľad povinností pozostalých. Koho treba privolať?
Po smrti príbuzného čakajú pozostalých rôzne povinnosti, nielen vybavovanie pohrebu. Myslieť treba na doklady, auto, dane, bankový účet, zdravotný preukaz, ale aj na odber plynu či elektriny.
Veľmi dôležité je čo najskôr vybaviť úmrtný list. Potrebovať ho budete na každom úrade a v každej inštitúcii.
Človek by si mohol myslieť, že jej život je ako telenovela. A vlastne by možno ani nebol ďaleko od pravdy.
Súhrn najčastejších otázok a odpovedí na vdovský a vdovecký dôchodok.
Po úmrtí jedného z manželov môžete dostať vdovský či vdovecký dôchodok. Kto má nárok ho poberať dlhšie ako rok?
Nárok na sirotský dôchodok môže vzniknúť dieťaťu po každom z rodičov alebo osvojiteľov. To znamená, že dieťa môže poberať aj dva sirotské dôchodky.
Ak pozostalý splní podmienky a Sociálna poisťovňa mu vdovský či vdovecký dôchodok prizná, nepôjde o celú sumu penzie zomretého.
Na to aby ste dostávali pozostalostná dávku, je potrebné o ňu požiadať Sociálnu poisťovňu. Ktoré doklady je potrebné predložiť?
Smrť manžela či manželky je smutným, ale aj finančne náročným obdobím. Čiastočnou pomocou môže byť pozostalostná penzia. Aj pre ňu však platia isté pravidlá. Niektoré z nich čakajú zmeny.
Nahlasovať úmrtie zdravotnej poisťovni nie je potrebné. V niektorých prípadoch však treba predložiť doklad o úmrtí alebo vrátiť preukaz. O aké prípady ide?
Pozostalých čaká po smrti príbuzného množstvo povinností. Netýkajú sa však len pohrebu alebo dedičského konania.
Pomáhajú všade tam, kde prichádza smrť nečakane a tragicky. O smútku a jeho zvládaní rozpráva v rozhovore pre Pravdu riaditeľ organizácie Modrý anjel Milan Regec.
Čo musia pozostalí ohlásiť Sociálnej poisťovni a čo môžu, ale nemusia? Musia zaplatiť nedoplatky zosnulého na poistnom?
Ako odhlásiť zosnulého u mobilného operátora, zrušiť mu účet v banke či zrušiť odber energií?
Ktoré pomôcky je potrebné poisťovni vrátiť? A akým spôsobom uplatňuje svoje pohľadávky Dôvera, Všeobecná zdravotná poisťovňa a Union poisťovňa?
Dokedy je potrebné podať daňové priznanie za zosnulého? Kedy sa pozostalých táto povinnosť netýka? A musí to byť vždy dedič, kto ho podá?
Ktorým úradom a inštitúciám treba úmrtie nahlásiť a vrátiť doklady? Treba odhlásiť dávky od štátu? Čo sa deje s účtom, mobilnými službami, či autom zosnulého?
Ako dlho by sme mali smútiť, prečo nepotláčať vnútorné pocity a ako sa z tejto emočnej pasce napokon dostať a ísť ďalej.
Doklady, dane, bankový účet, dôchodok, zdravotný preukaz, odber plynu, elektriny, či zmluva s mobilným operátorom. Toto všetko je potrebné vyriešiť po smrti príbuzného.