Výstavu Majster z Okoličného a gotické umenie Spiša okolo roku 1500 si možno v Slovenskej národnej galérii pozrieť o týždeň dlhšie.
Slovenská národná galéria pripomenie jednu zo svojich hlavných výstav tohto roka – retrospektívu Milana Adamčiaka.
Trochu dobrodruh, trochu citlivka, ale hlavne drsný chlapík, čo dokázal rozdávať rany. So súkromným očkom Philom Marlowom prišiel na svet nový detektívny žáner - drsná škola.
Odhaliť systém tvorby a výroby módnych odevov v podmienkach socializmu možno na výstave Nech šije! v bratislavskom sídle národnej galérie v SNG do nedele 20. augusta.
Umenie, propagandu, ale aj množstvo historických faktov o Slovensku v rokoch 1939 až 1945 ponúka od minulého roka webstránka Sen x skutočnosť. Projekt SNG teraz dostal aj anglickú verziu.
Pred Kostolom sv. Egídia v Poprade už vystavujú repliku obrazu Madony z Popradu z roku 1484.
Súčasnému umeniu, konkrétne skupine autorov súčasnej grafiky a ich tvorbe v hranice prekračujúcom svete umenia, je venovaná najnovšia výstava SNG Drsná škola.
Slovenská národná galéria ponúka nielen výstavy výtvarného umenia, ale počas leta láka na návštevu aj priaznivcov kvalitného filmu.
"Nie je to katastrofálny posun, stále vidíme koniec," komentuje riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá nový termín dokončenia rekonštrukcie.
Do Slovenskej národnej galérie vďaka výstave Nech šije! po prvý raz vtrhla móda. Ako napovedá podtitul, prináša pohľad na módnu scénu v rokoch 1945 až 1989 na Slovensku.
Nová publikácia predstavuje viac než 40 rokov odevnej kultúry v povojnovom Československu, v tom čase výrazne pod tlakom socialistickej ideológie.
„Galéria je pamäť výtvarného umenia, ale čo sa stane, keď ju nemáme? Bolo absurdné a čudné to vidieť,“ hovorí fotograf Jozef Ondzik o výstave s názvom Pamäť.
Práve vďaka Milanovi Adamčiakovi má slovenský konceptualizmus vo svete „zvuk“, myslí si Lucia Gregorová Stach, kurátorka novej výstavy v SNG Adamčiak, začni!
"Nemal som konkrétnu predstavu, koho modelujem. Hlava sa jednoducho narodila," hovorí Viktor Frešo.
Portrétoval Petra Veľkého aj Jozefa I. Od Karola IV. dostal ponuku, aby sa stal jeho dvorným maliarom, no Ján Kupecký chcel zostať slobodným umelcom. Jeho Autoportrét teraz nájdete na výstave Poklady baroka / Medzi Bratislavou a Krakovom.
Doslova ako štrbavé bude onedlho vyzerať Premostenie Slovenskej národnej galérie.
Portréty Tisa či Hitlera, ktoré kedysi zdobili reprezentačné miestnosti predstaviteľov Slovenského štátu, zmizli.
Výstava Poézia o priestore – kozme v Slovenskej národnej galérii nasvecuje základné akordy umeleckého objavovania invenčného výtvarníka Stana Filka.
Keď sa po takmer dvadsiatich rokoch boja stala bratislavská Kunsthalle realitou, zdalo sa, že na slovenskej výtvarnej scéne zavládne pohoda.
Žil v blahobyte a poznali ho ďaleko za hranicami Nizozemska. Keď však Rembrandt van Rijn zomrel, v zozname jeho pozostalosti ostal zapísaný pár prikrývok, posteľ, niečo šiat a maliarske náčinie.