Senátori v stredu o plánovanom bode na pléne nediskutovali, napriek odporu niektorých členov hornej komory ho vyradili z programu schôdze.
Tento krok pramení z obáv demokratov, že by si sobáše gejov mohol vziať na mušku najvyšší súd, ktorý nedávno umožnil naprieč USA zakazovať potraty.
K zmene príslušných prísnych zákonov došlo o polnoci miestneho času (01.00 SELČ), dokedy severoírski zákonodarcovia mali možnosť zvrátiť rozhodnutie britských poslancov.
Bežní ľudia sa viac obávajú vysokých cien za bývanie, nezamestnanosti alebo alkoholizmu.
Rozhodnutie môže zvrátiť severoírsky parlament, ktorý je však už viac ako dva roky nefunkčný.
Sobáše homosexuálnych párov odobril vlani v decembri ústavný súd.
Nový prezident Carlos Alvarado rozhodnutie súdu privítal.
Znamená to, že touto petíciou sa bude musieť zaoberať Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR.
Nemecká Sociálnodemokratická strana vyhlásila, že sa v tomto týždni pokúsi zorganizovať parlamentné hlasovanie o legalizácii sobášov ľudí rovnakého pohlavia.
Nórska cirkev odobrila cirkevný obrad pri sobášoch medzi osobami rovnakého pohlavia, čím skončila dlhoročné diskusie o tejto záležitosti.
Talianska horná komora parlamentu, Senát, schválila kontroverzný zákon uznávajúci zväzky homosexuálov, teda občianske zväzky alebo aj registrované partnerstvá.
Organizátori zhromaždenia proti sporným návrhom na registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia v Taliansku oznámili, že na protest prišli do Ríma dva milióny ľudí z celej krajiny.
V Slovinsku sa konalo referendum o legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia.
Írske homosexuálne a lesbické páry môžu oficiálne uzatvárať sobáš. Stalo sa tak šesť mesiacov po tom, ako krajina odobrila manželstvo gejov v referende.
Je to víťazstvo pre Ameriku. Tak komentoval prezident USA rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého musí byť párom rovnakého pohlavia umožnené uzavretie manželstva.
ANDREJ LÚČNY: Rád by som pripomenul nárek aktivistov s atrapou prelepených úst o tom, že sa vypustením protiústavnej otázky umlčal hlas ľudu.
Filozof a aktivista Fedor Blaščák má dve malé deti a partnerku, ktorú volá zákonná zástupkyňa. Žijú spolu v Bratislave "na divoko". Manželstvo z princípu odmieta.
Malá krajina s veľkým odkazom svetu o rovnosti. Reč je o Írsku. Krajine, kde sa tiež väčšina ľudí hlási ku katolíckej cirkvi, ale v referende odsúhlasili sobáše gejov a lesieb.
Výsledok referenda v Írsku je „nielen porážkou kresťanských princípov, ale je aj porážkou pre ľudstvo“, tvrdí kardinál Pietro Parolin, druhý najvýznamnejší muž vo Vatikáne.
Vedenie katolíckej cirkvi považuje výsledok piatkového írskeho referenda o umožnení sobášov bez ohľadu na pohlavie za porážku.