Na nákupy dnes stačí odpracovať kratší čas ako v roku 1989, na nové bývanie naopak treba oveľa viac času, vyplýva z analýzy.
Recenzia na nový dokumentárny cyklus o komunistickej Štátnej bezpečnosti, ktorý začala uvádzať RTVS. Má 20 častí a pracovalo na ňom 13 režisérov.
IGOR DANIŠ: Gorbačov nebol rojko, ako sa dnes módne hovorí. Iba začal zavádzať, čo bolo nevyhnutné. Inak by Sovietsky zväz a celý socialistický blok skolaboval.
Prvá vlna komunistickej cenzúry sa prevalila už po roku 1948. Prednosť mali ideologicky podfarbené diela a slobodná tvorba sa zakázala.
Výstavu Krajina a jej hrdinovia - 25 príbehov z NDR otvorili pred pár dňami v berlínskom Múzeu NDR (DDR Museum).
ZUZANA KUSÁ: Je vraj hanba smútiť za časmi, keď sme sa zhodli, že volanie po mieri znamená okamžité zloženie zbraní, a nie dodávky munície.
Niektorí sa ospravedlnili, iní sa skryli za výhovorky. Hrdý však na to nebol nikto. Pred 45 rokmi väčšina umelcov podpísala Antichartu, ktorou vlastne podporila totalitný režim v Československu.
ZUZANA KUSÁ: Mať tak Rothschildove peniaze a vaše starosti! Tento prehovor už dávno počúvam len vo fiktívnych debatách.
V časoch pred rokom 1989 ich poznal asi každý.
Sporná socha stojí v Bratislave pred Úradom vlády. Podľa kritikov pamiatka na člena "zločineckej organizácie" na verejné priestranstvo nepatrí.
Maturanta z východného Nemecka psy pohraničníkov doslova trhali na kusy. Stalo sa to pred 35 rokmi v bratislavskej Petržalke, len 22 metrov od rakúskej hranice.
Svetové médiá vtedy informovali o medzinárodných pohreboch. V Prahe pochovali vojenský pakt Varšavskú zmluvu a v Budapešti RVHP. Druhý obrad trval iba 15 minút.
Najvyšší predstaviteľ bývalej NDR, ktorého v piesni zosmiešnili, nakoniec dostal koženú bundu a elektrickú gitaru.
Súčasťou stálej expozície bude aj ukážka dobového bytu či školskej triedy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Poľsko si 27. marca pripomenulo 40. výročie výstražného štrajku v Gdanskej lodenici. Ten bol začiatkom konca diktatúry proletariátu v krajinách socializmu.
Život za socializmu priblíži expozícia v novom múzeu pod názvom Vtedy, ktoré dokončujú v Galérii Jabloň v Prievidzi.
ĽUBOŠ PAVELKA: Za tridsať rokov od pádu železnej opony už zapadli prachom skutočné fakty o slobode cestovania.
OLIVER BAKOŠ: Všetci spoluobčania stoja pred závažným rozhodnutím, teda na akomsi pomyselnom rázcestí. Ide pri ňom o to, či majú radšej brať vážne COVID-19, alebo vládu.
RÓBERT CHOVANCULIAK: Za posledných desať rokov vzrástli mzdy učiteľov o 80,4 %, pričom priemerné mzdy v hospodárstve narástli v tomto čase o 45,6 %.
Sú dnešné autá drahé? Relatívne. Pred 17. novembrom 1989 boli totiž oveľa nedostupnejšie. Pozrime sa na vtedajší cenník Mototechny.