IVAN HOFFMAN: Gustave Le Bon sa nedožil toho, ako sa socializmus stal realitou, ale ani toho, ako sa proti nemu postavili davy, ktorým predtým vďačil za svoje víťazstvo.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Pripusťme, že nás tu dvanásť rokov okrádala minulá vláda. Pripusťme, že všetci pôjdu do basy. Posmrtne do kliatby. A potom?
Vodcu Pražskej jari Alexandra Dubčeka odsúvali normalizátori z politického a verejného života postupne počas 14-tich mesiacov. Išlo o zámer a premyslený plán.
IVAN HOFFMAN: Konzervatívnym socializmom sa myslí návrat ku koreňom. Vytriezvenie z progresivizmu a dištancovanie sa od liberálov, ktorí vytunelovali pôvodný socializmus.
BRANISLAV POTANČOK: Úspešní podnikatelia v priemysle sa presadzujú i v zdravotníctve a ich zámerom je toto odvetvie čo najviac ovládnuť aj so všetkými jeho komponentmi.
ĽUBOŠ PAVELKA: Južné ovocia bolo v čase socializmu vzácnosťou. Výnimku tvorili sviatky, keď sa do obchodov dostalo viac mandarínok a kvalitných pomarančov.
PETER TAKÁČ: Ľudia na zhromaždeniach síce požadovali slobodu (zbavenú od rodinkárstva a protekcionizmu), no namiesto nej dostali slobodu bez rovnosti.
Nemecký politológ Dirk Dalberg, ktorý už štyri roky žije na Slovensku, hovorí, že nežná revolúcia síce bola dôležitá, ale bola iba ďalšou v poradí.
Slováci začali v priemere reálne zarábať viac ako v roku 1989 až v roku 2007. Lenže koľkí ešte aj dnes siahajú aspoň na priemernú mzdu?
Rozdeľoval nielen mesto a krajinu, ale vlastne celú Európu. Vyše 28 rokov bol Berlínsky múr symbolom studenej vojny, hranicou medzi slobodou a diktatúrou.
MARTIN MAKARA: Socializmus už nie je v USA strašiakom, akým býval, pretože množstvo obyčajných ľudí si ho spája s nádejou na riešenie svojich každodenných problémov.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Ivan Okáli je doyen slovenskej ekonómie. Má 90 rokov a mladé svieže myslenie. A ešte jedno naj. Spomedzi ekonómov je aj najskromnejší. Skoro vôbec nevystupuje v médiách.
Vzdialení starostiam bežných východných Nemcov - tak žili do roku 1989 politické elity komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).
Mali ste radi rozprávky, riekanky či básničky? Pri prezeraní starých knižníc sme našli aj taký "poklad", ako je kniha s podtitulom Čítanie pre deti na celý rok.
Vedci Slovenskej akadémie vied skúmajú totalitný režim metódou oral history. Podrobne analyzujú výpovede pamätníkov, ktorí lovia vo svojich spomienkach a hodnotia, ako ovplyvňuje život v socializme ich súčasné postoje a hodnoty.
ĽUBOŠ PAVELKA: Počas normalizácie študentov na školách presviedčali o tom, že zvyšovanie životnej úrovne je možné len v socialistických krajinách.
Isté je len to, že v októbri 1953, keď sa rozhodli ujsť na Západ, po nich zostalo sedem mŕtvych a krvavá stopa až do východného Nemecka.
Za rozvinutého socializmu musel mladý diplomat zdokladovať svoj negatívny vzťah k náboženstvu a pozitívny vzťah k internacionálnej pomoci z augusta 1968.
Ak sa povie Pražská jar, čo starší si hneď spomenú na Dubčekove rožky a na prvé voľné soboty. Ale tých niekoľko mesiacov slobody v roku 1968 prinieslo oveľa viac.
Pri hodnotení socializmu na Slovensku stále prevládajú pozitívne predstavy. Ľudia prevažne preferujú silný sociálny štát a nedôverujú trhovým riešeniam.